Kuzey Avrupa coğrafyasında Haçlı Seferi faaliyeti: Elbe Slavlarının zorla Hristiyanlaştırılması (919-1182)
Crusading movement in Northern Europe: Forced Christianization of Elbe Slavs (919-1182)
- Tez No: 818238
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kuzey Avrupa'nın Elbe ve Oder nehirleri arasında kalan topraklarında yaşayan Elbe Slavları, X. yüzyılın ilk yarısından XII. yüzyılın sonlarına kadar Roma-Cermen İmparatorluğu ile savaş hâlinde oldular. Cermen İmparatorluğu'nu yöneten hanedanlar da zaman içerisinde farklı politikalar benimseyerek Elbe Slavlarını hem Hristiyanlaştırmaya hem de topraklarını ele geçirmeye çalıştılar. Bu mücadele boyunca zaman zaman rakip krallıklara karşı Elbe Slavlarıyla ittifak kurdukları gibi onlara karşı diğer Hristiyanlar hükümdarlar ile ortak askerî harekâtlar da yürüttüler. Slav toprakları XI. yüzyıldan itibaren Saksonya Düklüğü, Leh Düklüğü ve Danimarka Krallığı tarafından kademeli olarak ele geçirildi. Özellikle Cermen İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Elbe'nin doğusundaki bu bölgelere Batı Avrupa'dan getirilen Cermen göçmenler yerleştirildi. Böylece XII. yüzyılın sonuna gelindiğinde yaşanan savaşlar nedeniyle büyük bir nüfus kaybına uğramış olan Elbe Slavlarının son kalanları da zaman içerisinde Hristiyan olup kendi kültürlerini kaybettiler. Bugün Elbe Slavlarının bir grubu olan Sorblar, Almanya'nın Bautzen şehri ve çevre köylerinde hâlâ kendi dillerini korumaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Elbe Slavs, living in the Northern Europe plains between the Elbe and Oder rivers, were at war with the Holy Roman Empire from the first half of the 10th century to end of the 12th century. The ruling dynasties of The Holy Roman Empire adopted different policies through time, trying to both Christianize the Elbe Slavs and conquer their lands. During this centurieslong conflict, they made alliances with the Elbe Slavs against rival kingdoms from time to time, and they also conducted joint military operations with other Christian leaders against them. Slavic lands were gradually taken over in the 11th century by the Duchy of Saxony, the Duchy of Poland, and the Kingdom of Denmark. During this process, Germanic immigrants brought from Western Europe were settled in the east of Elbe, especially in areas captured by the Germanic Empire. Therefore by the end of the 12th century, the last remnants of the Elbe Slavs, who suffered a great population loss due to the wars, became Christians and lost their own culture. Today, the Sorbs, a group belonging to the Elbe Slavs, still maintain their own language in some regions of southeastern Germany, especially in the city of Bautzen and its surrounding villages.