İmam Hatip gençliğinin dini kimlik oluşumunda sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on the religious identity of the youth of İmam Hatip
- Tez No: 818267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ergenlik dönemi bireyin“ben kimim?”sorusunu kendisine sorarak kimlik edindiği kritik bir süreçtir. Birey bu süreçte kimlik karmaşası ve kimlik bunalımı yaşayarak benliğini oluşturmaktadır. Bireyin hayatının her alanında etkili olan din, aynı zamanda bireyin kimliğini de şekillendirmektedir. Dindar kimlikleriyle ön plana çıkan İmam Hatip gençliğinin dini kimliklerini oluşturmalarında birçok faktör etkili olduğu gibi gençlerin yoğun kullandığı sosyal medya da etkili olmaktadır. Web 2.0 teknolojisiyle hayatımıza giren sosyal medya, birey ve özellikle ergenlerin hayatında vazgeçilemez bir unsur olmuştur. Bu sebeple bu çalışmada İmam Hatip gençliğinin sosyal medya kullanımları ve sosyal medyanın dini kimliklerine etkisi incelenmiştir. Bu araştırmaya nitel araştırmaya yönteminin fenomenolojik deseni uygun görülerek çalışmalar yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine başvurulmuştur. Çalışmamızın örneklem grubunu Elazığ ili Kovancılar ilçesindeki Sultan Kubeys Kız İmam Hatip Lisesi ve Kovancılar Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki 30 öğrenci oluşturmaktadır. Daha önceden hazırlanmış sorular, görüşme esnasında ihtiyaç duyulan ek sorularla kayıt altına alınmış ve veriler elde edilmiştir. Raporlanan veriler içerik analiziyle incelenmiş, frekans değerleri ve yüzdelik oranlarıyla tablolaştırılmıştır. Tabloların yorumları, sonuç ve önerilerle tez çalışması sonlandırılmıştır. Yapılan çalışmada İmam Hatip gençliğinin dini kimliklerinin oluşumunda İmam Hatip Liselerinin ve ailenin çok büyük bir yeri olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyayı etkin kullanan gençler sosyal medyadan etkilenmekte ve sosyal medyayla şekillenmekte fakat bu etki dini konularda beklenen düzeyde görülmemektedir. İmam Hatip gençlerinin dini kimliklerinin oluşumunda sosyal medya, İmam Hatip Lisesi ve aile kadar büyük bir işleve sahip değildir.
Özet (Çeviri)
During adolescence, the individual's ask the question,“who am I?”It is a critical process in which he/she gains identity by asking themselves the question. In this process, the individuals experience an identity confusion and identity crisis which contributes to their development. Religion, which is effective in every aspect of an individual's life, also shapes the identity of the individual. Many factors are effective in the formation of the religious identities of the Imam Hatip youth, who come to the fore with their religious identities, as well as the social media that young people use heavily. Social media, which has entered our lives with Web 2.0 technology, has become an indispensable element in the lives of individuals, especially adolescents. For this reason, in this study, the use of social media by Imam Hatip youth and the effect of social media on their religious identities were examined. The sample group of our study consists of 30 students from Sultan Kubeys Girls Imam Hatip High School and Kovancılar Anatolian Imam Hatip High School. Semi-structured interview technique was used by using qualitative research method. Pre-prepared questions were recorded with additional questions asked during the interview and data was then obtained. The reported data was analysed by content analysis and tabulated with frequency values and percentages. The thesis study was concluded with the interpretations of the tables, conclusions and suggestions. In the study, it has been seen that Imam Hatip High Schools and the family have a great place in the formation of the religious identities of the Imam Hatip youth. Young people who use social media effectively are also affected by social media, but this effect on religious issues is not as big as Imam Hatip High School and family.