Worldviews and identity discernment of Turkish youth and therole of religious education: An investigation of imam-HatipHigh Schools' senior students' meaning-making of the worldin the 21st Century
Dünya Görüşleri ve Türk Gençliğinin Kimlik Belirlemesi ile Din Eğitiminin Rolü: İmam Hatip Lisesi Son Sınıf Öğrencilerinin 21. Yüzyılda Dünyaya Anlam Verme Süreçlerinin İncelenmesi.
- Tez No: 965954
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW WRİGHT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Dünya Görüşü Teorisi Batı'da popüler olmuştur, ancak Türkiye'deki dinî ve kültürel manzara üzerinde uygun bir yer bulamamıştır. Türkiye'deki dinî ve kültürel manzara son 20 yılda modernleşme ve sekülerleşmeden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bu durum, sokaklarda görülen çeşitli giyim tarzlarından ve konuşulan dillerden, şehirlerde kendini gösteren seküler Müslüman öznelliklerden ve modernist dindar Müslüman gençlerden anlaşılmaktadır. Artan bu dinî ve kültürel çeşitliliğin yanı sıra, Türkiye'de bugün toplumsal uyum, politika ve eğitim için zorluklar yaratan bir 'sekülerizm' yükselişi söz konusudur. Bu yeni zorluklar, Türk gençlerini karmaşık bir dünyada kendilerine bir yer bulmaya ve anlam ve ait olma duygusu edinmenin tatmin edici yollarını aramaya zorlamaktadır. Birçok genç, dünyanın belirsizlikleriyle başa çıkmak için bireysel anlam arayışındadır; manevi boyuta karşı nispeten açıktırlar; kendi eklektik zevk ve ihtiyaçlarına göre çeşitli dini geleneklerden ve manevi pratiklerden inançlarını sorgulamakta ve keşfetmektedirler. Bu bakımdan, gençlerin dünya görüşü, onların dünyasını ve postmodern çağda yeni dünyaya nasıl anlam verdiklerini anlamak için önemli hale gelmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma Türk gençlerinin belirli bir grubunun dünya görüşünü inceleyecektir; zira onların genel tutum ve kimliklerini şekillendiren, din temelli bir değer sistemi, özellikle de İslam olduğu için, yaşanmış gerçekliklerinin dinî boyutu ciddiyetle ele alınacaktır. Dünya Görüşü Teorisi Batı'da popüler olmuştur, ancak Türkiye bağlamında henüz uygun bir yer bulamamıştır. Bu nedenle, Türkiye literatüründeki mevcut boşluğu doldurma amacıyla, bu çalışma için bir çerçeve olarak Dünya Görüşü Teorisi seçilmiştir. Nitel bir araştırma yöntemi olarak, Batı kültürü ve İslami kültür arasındaki yaşamlarındaki değişimleri nasıl müzakere ettiklerini ve deneyimlediklerini; ve bu dünya görüşlerini müzakere ederken din eğitiminin rolünü araştırmak için veri toplamak amacıyla İmam-Hatip Lisesi öğrencileriyle yarı yapılandırılmış ve odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Böylece bu çalışma, gençlerin dünya görüşlerini ve hayata bakış açılarını, Batı seküler ve Müslüman kolektif kimliği bağlamındaki din ve sosyal değişimlere yönelik tutumlarına özel bir odaklanmayla sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The religious and cultural landscape in Turkey has been dramatically affected by modernization and secularization in the last 20 years. It is visible from the diverse forms of dress and the languages spoken on the street, secular Muslim subjectivities and modernist pious Muslim young people have shown around the cities. Alongside this increasing religious and cultural diversity is a growth in 'secularism', which creates challenges for social cohesion, policy and education in Turkey today. These new challenges force Turkish young people to find their place in a complex world and to seek satisfying ways of gaining a sense of meaning and belonging. Many young people search for individual meaning in dealing with the uncertainties of the world; they are relatively open to the spiritual dimension; questioning and exploring faith from a range of religious traditions and spiritual practices according to their own eclectic tastes and needs. In this respect, youth's worldview becomes significant to understand their world and how they are making sense of the new world in the postmodern era. Thus, this study will explore the worldview of a particular group of Turkish youth, the religious dimension of their lived reality will be given serious consideration for it is a religiously-based value system, specifically Islam, that shapes their overall attitudes and identities. The Worldview Theory has been popular in the West, but has not yet found a proper place in the Turkish context. Therefore, the Worldview Theory has been chosen as a framework for this study, in an attempt to fill the existing gap in the Turkish literature. As a qualitative research method, semi-structured and focus group interviews with Imam-Hatip High School's students were conducted for our data, to explore how they negotiate and experience the changes in their lives between Western culture and Islamic culture; and the role of religious education while they negotiate the worldviews. Thus, the study presents young people's worldviews and their outlook on life, with a special focus on their attitudes to religion and social changes in the context of Western secular and Muslim collective identity.