Erişkin türk toplumunda oksipital kemikte belirlediğimiz morfolojik noktaların bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden yapılan ölçümlerinin cinsiyet ile korelasyonu
Correlation of measurements of morphologic points on computed tomography images of occipital bone with sex estimation in an adult Turkish population
- Tez No: 818346
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Adli tıp uygulamalarında ilk aşama kimlik teşhisidir. Kimlik teşhisinin de en önemli aşaması ise cinsiyet tayinidir. Günümüzde DNA analizi kullanılarak %100 kesinlik ile cinsiyet tahmini yapılması mümkündür. Ancak DNA analiz yöntemlerinin kullanılamadığı veya ulaşılabilir olmadığı durumlarda adli antropolojik yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; cinsiyet tayininde 18-65 yaş arası yetişkinlerin kranial BT kesitlerinin incelenerek oksipital kemiğe ait İOU, LOU, LİU, OKU, OKG, EOPD, AMU, FMU ve FMG ölçümlerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2010- Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına başvurarak kranial BT görüntülemesi yaptıran 18-65 yaş bireylerin görüntüleri 3B retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kriterlerimize uyan 384 bireyin 192' si erkek 192' si kadındır. İOU, LOU, LİU, OKU, OKG, EOPD, AMU, FMU ve FMG ölçümleri lojistik regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın sonucuna göre; 9 farklı ölçüm yapılmış ve cinsiyet tayininde bu ölçümlerden 4' ünün en anlamlı sonuç verdiği saptanmıştır. 9 ölçüm bir arada değerlendirildiğinde kadın cinsiyetini saptamada %82.8, erkek cinsiyetini saptamada %80.1 oranında başarılı olduğu belirlendi. En anlamlı 4 ölçüm olan FMG, OKU, OKG, EOPD ölçümleri beraber değerlendirildiğinde erkek cinsiyetini saptamada %79.1, kadın cinsiyetini saptamada %83.3 oranında başarılı olduğu belirlendi. 9 ölçümde genel olarak %81.5 başarı oranına karşılık 4 ölçüm kullanılarak elde edilen %81.2 genel başarı oranı elde edilmiştir. Sonuç: Oksipital kemikteki FMG, OKU, OKG ve EOPD ölçümlerinin cinsiyet tayininde kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında bulduğumuz sonuçların Adli Tıp alanında yapılacak çalışmalara yardımcı olabileceğini düşünebiliriz. Sonuçlarımızın başarılı olduğu gözlenmesine rağmen cinsiyetler arası dimorfizmin coğrafi bölgelere göre farklılık göstermesi nedeniyle daha büyük popülasyonların dahil edildiği daha yüksek örneklem değerine sahip çalışmalarla ülkemiz için geniş bir veri tabanı oluşturulmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The first step in forensic medicine applications is identification. The most important stage of identification is sex estimation. Today, it is possible to make sex estimation with 100% certainty using DNA analysis. However, forensic anthropological methods should be used in cases where DNA analysis methods are not available or accessible. The aim of this study is to evaluate the usefulness of IOU, LOU, LIU, OKU, OKG, EOPD, AMU, FMU and FMG measurements of the occipital bone by analysing cranial CT sections of adults aged 18- 65 years. Materials and Methods: In our study, the images of individuals aged 18-65 years who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Radiology and underwent cranial CT imaging between January 2010 and December 2022 were evaluated retrospectively in 3D. Of the 384 individuals who met our study criteria, 192 were male and 192 were female. IOU, LOU, LİU, LİU, OKU, OKG, EOPD, AMU, FMU and FMG measurements were evaluated using logistic regression analysis. Results: According to the results of our study; 9 different measurements were performed and 4 of these measurements were found to give the most significant results in sex determination. When 9 measurements were evaluated together, it was found to be 82.8% successful in determining male sex and 81.1% successful in determining female sex. When the 4 most significant measurements, FMG, OCD, OCG and EOPD measurements were evaluated together, it was found to be 79.1% successful in determining male sex and 83.3% successful in determining female sex. An overall success rate of 81.2% was obtained using 4 measurements as opposed to an overall success rate of 81.5% using 9 measurements. Conclusions: We can say that FMG, OCG, OCG and EOPD measurements in the occipital bone can be used for sex determination. In the light of these data, we can think that our results found will help the studies in the field of Forensic Medicine.. Although our results were successful, there is a need to create a large database for our country with studies with a higher sample value in which larger populations are included because of the differences in gender dimorphism according to geographical regions.