The impacts of pollution from turkey's new high-speed railways
Türkiye'nin yeni yüksek hızlı tren hatlarında kirliliğin etkisi
  1. Tez No: 818353
  2. Yazar: YASİN SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALISTAIR BOXALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda yüksek hızlı tren işletmeciliği artıyor ancak bunun çevresel etkisi hala iyi araştırılıp anlaşılmadı. Çevre dostu demiryolu sistemlerini güvenceye almak için ulusal ve uluslararası düzenlemeler önemlidir. Bu çalışmada, konvansiyonel ve yüksek hızlı tren işletmesinde ulusal ve uluslararası gürültü kontrol düzenlemeleri değerlendirilmiş ve Türkiye'nin yüksek hızlı tren sisteminde aşmaması gereken mesafelerin hesaplanmasında kullanılmıştır. AB ve Türkiye sistemine göre hesaplanmış gürültü sınır değerleri sırasıyla 87, 65, 60 ve 55 dB (A) ve rayın merkez çizgisinden 28, 160, 272 ve 469 m mesafede olmalıdır. Bu sınır mesafeleri ArcGIS v.10.2.1 yazılımında Türkiye demiryolu haritasında tampon bölge olarak tanımlanmış ve Türkiye 2015 nüfus haritasıyla birleştirilmiş ve sınır değerlerin üzerinde gürültüye maruz kalan nüfus hesaplanmıştır. Yüksek nüfuslu büyük şehirler olan Ankara, İstanbul ve İzmir için 87 dB(A) sınır limitinde sırasıyla 2325, 22,839 ve 3184 kişinin EU 96/48/EC Direktifinin üzerinde gürültüye maruz kaldığı hesaplanmıştır. Hesaplamalar Türkiye sınır limit değerleri olan 65, 60 ve 55 dB (A) için tekrarlandığında sırasıyla Ankara için 10,767, 19,298, 35,951 kişi; İstanbul için 125,033, 210,360, 357,041 kişi ve İzmir için 17,340, 29,026, 49,318 kişinin sınır değerin üzerinde gürültüye maruz kaldığı hesaplanmıştır. Veriler Türkiye'de insan sağlığını korumak için bazı gürültü önleme yöntemlerinin gerekliliğini göstermektedir ve potansiyel önleme stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, high-speed train operations have been increasing yet their environmental impact is still not well researched and understood. National and international regulations are important to enable environmentally friendly railway systems to be secured. In this study, national and international regulations for the control of noise from conventional and high-speed train operations are reviewed and used to estimate distances which should not be exceeded for the Turkish high-speed train system. Calculated distances for EU and Turkish systems for noise threshold values of 87, 65, 60 and 55 dB (A) were 28, 160, 272 and 469 m from the centreline of the track respectively. These threshold distances were defined as a buffer zone in a railway map of Turkey in ArcGIS v.10.2.1 and merged with the Turkey 2015 population map to determine the population numbers which would be subjected to exposure above the threshold limits. Calculations conducted for highly populated big cities showed that 2325, 22,839 and 3184 people would be exposed to railway noise exceeding the EU 96/48/EC Directive threshold limit 87 dB(A) for Ankara, İstanbul and İzmir respectively. When calculations were repeated for the Turkey regulation threshold limits 65, 60 and 55 dB (A), these numbers were 10,767, 19,298, 35,951 for Ankara; 125,033, 210,360, 357,041 for İstanbul and 17,340, 29,026, 49,318 for İzmir respectively. The data indicate that some noise mitigation is required to protect human health in Turkey and potential mitigation strategies are suggested.