Ters yüz öğrenme modeli ile gerçekleştirilen bir öğretim süreci: orantısal akıl yürütme becerisinin incelenmesi
A teaching process with flipped learning model: an investigation of proportional reasoning skills
  1. Tez No: 818352
  2. Yazar: YALÇIN KARABOĞAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada ortaokul yedinci sınıf“Oran-Orantı”konusunun öğretiminde kullanılan ters yüz öğrenme modelinin öğrenci öğrenmelerine ve öğrenci görüşlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın karma yöntemli bir çalışma olarak yürütülmesi planlanmış ve araştırmanın deseni tamamen bütünleşik karma desen olarak benimsenmiştir. Araştırmanın nicel verileri statik grup karşılaştırmalı desen esas alınarak nitel verileri ise durum çalışması esas alınarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki bir ortaokulda iki şubede öğrenim gören 28 deney grubu ve 28 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere 56 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada“Oran-Orantı”konusuna yönelik kazanımlar deney grubu öğrencilerine ters yüz öğrenme modeli ile öğretilirken, kontrol grubunda ters yüz öğrenme modeli kullanmamış, öğretmen olağan dersini gerçekleştirmiştir. Deney grubu öğrencilerine ders anlatım videoları ve materyallerinin paylaşımı EBA platformu aracılığı ile gerçekleşmiştir. Araştırmada, öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerilerini belirlemek amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilen Beceri Temelli Orantısal Akıl Yürütme Testi ve İşlem Temelli Orantısal Akıl Yürütme Testi kullanılmıştır. Bununla birlikte deney grubu öğrencilerin ters yüz öğrenme modeline yönelik bakış açılarını ortaya koyabilmek amacıyla Ters Yüz Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği, Ters Yüz Öğrenme Öğrenci Görüşleri Anketi ve Ters Yüz Öğrenme Öğrenci Görüşleri Formu, kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı alan notlarından yararlanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin Beceri Temelli Orantısal Akıl Yürütme Testi son puanları arasında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin Beceri Temelli Orantısal Akıl Yürütme Testi puanı ortalamalarının kontrol grubu öğrencilerinden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin İşlem Temelli Orantısal Akıl Yürütme Testi son puanları arasında anlamlı farklılığın olmadığı görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin Ters Yüz Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin ölçeğin genelinde ve alt boyutunda aldığı puanlarda yükselme olduğu görülmüştür. Bununla birlikte deney grubu öğrencilerinin Ters Yüz Öğrenme Öğrenci Görüşleri Anketinde yer alan olumlu maddelerin neredeyse tamamına yüksek oranda katılım sağladıkları, olumsuz görüş bildirilen maddelerin hiçbirine katılmadıkları tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencileri, ters yüz öğrenme modelinin matematik derslerinde kullanılmasını istediklerini, konuya ve matematiğe karşı olumlu duyuşsal özellikler geliştirdiklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin bu süreçte en çok EBA platformdan kaynaklanan teknik sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Beceri temelli orantısal akıl yürütme testinde deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilinmeyen değeri bulma problem türünde en çok içler dışlar çarpımı stratejisini, ters orantı türündeki problemlerde ise en çok ters orantı algoritmasını kullandıkları belirlenmiştir. Niceliksel karşılaştırma problem türünde en çok kullanılan strateji birim oran stratejisi olmuştur. Niteliksel karşılaştırma problem türünde ise öğrencilerin problemi çözerken orantısal akıl yürütme ortaya koyduğu fakat belirgin bir çözüm stratejisi kullanmadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin en fazla kullandıkları hatalı çözüm stratejileri sayıları kullanma, orantı çeşidini belirleyememe, duygusal cevap verme ve problemi cevaplamama şeklinde olmuştur. Sonuç olarak ters yüz öğrenme modelinin öğrenci öğrenmeleri ve görüşleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları bağlamında, oran orantı konusu öğretim sürecine, ters yüz öğrenme modelinin uygulama sürecine ve EBA platformuna yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of using flipped learning model on seventh-grade students' learning of ratio and proportion concepts and their views. Fully integrated mixed methods research was adopted in the study. A static group comparison design as a quantitative research method and a case study as a qualitative research method was integrated into the study. The participants of the research, selected with the convenience sampling method, consisted of 56 seventh-grade students, with 28 students in the experimental group and 28 students in the control group in two classrooms of a public middle school in Ankara in the 2022-2023 academic year. The objectives related to the ratio and proportion concept were taught to the experimental group students through flipped learning model, while the control group students received regular instruction. Classroom videos and materials were shared with the experimental group students through the EBA platform. In the research, the Skill-Based Proportional Reasoning Test and the Procedure-Based Proportional Reasoning Test, developed by the researcher, were used to determine the students' proportional reasoning skills. In addition, the Flipped Learning Readiness Scale, the Flipped Learning Student Views Questionnaire and the Flipped Learning Student Opinions Form were used to reveal the perspectives of the experimental group students towards the flipped learning model. Researcher field notes were also used in addition to these data collection tools. Results showed that there was a statistically significant difference between the post-test scores of the experimental group and control group students in the Skill-Based Proportional Reasoning Test. The mean score of the experimental group students was higher than that of the control group students in the Skill-Based Proportional Reasoning Test. On the other hand, there was no significant difference between the post-test scores of the experimental group and control group students in the Procedure-Based Proportional Reasoning Test. Moreover, there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group students in the Flipped Learning Readiness Scale. It was observed that there was an increase in the experimental group students' overall scores and sub-dimension scores on the scale. In addition, the experimental group students highly agreed with almost all of the positive items in the Flipped Learning Student Views Questionnaire and did not agree with any negative items. Experimental group students stated that they wanted the flipped learning model to be used in mathematics lessons and developed positive affective characteristics towards the concepts and mathematics. Furthermore, it was determined that students mainly experienced technical problems arising from the EBA platform in the process. In the skill-based proportional reasoning test, the experimental and control group students mostly used the inside-outside product strategy in finding the unknown value. They mostly used the inverse proportion algorithm in the inverse proportion type problems. In the quantitative comparison problem type, the most commonly used strategy was the unit rate strategy. In the qualitative comparison problem type, students had the ability to reason proportionally while solving the problem but did not use a specific solution strategy. The most frequently used incorrect solution strategies by the students were using numbers, inability to determine the type of proportion, giving emotional answers and not answering the problem. In conclusion, it was seen that the flipped learning model had a positive effect on student learning and views. Based on the results, recommendations were made for the teaching process of the ratio and proportion concept, the implementation process of the flipped learning model and the EBA platform.