Meningiomlarda epigenetik mekanizmalar ve biyobelirteç olarak mirna'lar
Epigenetic mechanisms and mirnas as biomarkers in meningiomas
  1. Tez No: 818363
  2. Yazar: VOLKAN OĞLİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İBRAHİM ZİYAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda 2021-2023 arası opere edilen 28 meningiom tanılı hastalardan ve 14 sağlıklı dura dokusundan analiz edilmesi planlanan mir-200a-3p, mir-335-3p, mir-23b-5p ve mir-34a-3p'nin ekspresyon düzeyleri araştırılarak, meningiom ve sağlıklı dura dokusu karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde Haziran 2021- Nisan 2023 tarihleri arasında opere 28 meningiom hastası ve anevrizma, hematom, glioma nedeniyle opere edilen hastalardan alınan 14 sağlıklı dura dokusu (atık doku) dahil edildi. Elde edilen dokulardan mikro-RNA izolasyonu yapılıp cDNA elde edildi. Elde edilen cDNA'lar ile çalışmaya dahil ettiğimiz Mikro-RNA'ların ekspresyon düzeyleri real-time PCR ile ortaya kondu. İstatistiksel analizler Jamovi (Version 2.3.24.0) ve JASP (Version 0.17.1) programları ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alındı. Bulgular: Çalışmamızda meningiom dokusu ve normal doku ekspresyonlarını karşılaştırdığımızda mir-200a-3p ve 23b-5p'nin ekspresyon düzeyini tümör dokusunda anlamlı derecede düşük, mir-335-3p'nin ekspresyon düzeyini anlamlı derecede yüksek olduğunu saptadık. Mir34a-3p ekspresyon düzeyi daha önce yapılan in vitro ve serum çalışmalarında anlamlı olarak düşük derecede saptanmış olmasına rağmen çalışmamızda ekspresyon düzeyi açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda meningiomdaki miRNA farklı alt tiplerinin ekspresyon düzeylerinin sağlıklı dura dokusundan farklı olduğu anlamlı olarak ortaya konulmuştur. Bu sonuç miRNA'larla ilgili çalışmalar ve veriler arttıkça, MiRNA'ların biyobelirteç veya teröpatik ajan olarak kullanılması açısından umut vericidir. Farklı tümör dereceleri arasında anlamlı sonuç ortaya konulabilmesi için Derece 2 meningiom sayısı arttıralarak anlamlı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the expression levels of mir-200a-3p, mir-335-3p, mir-23b-5p and mir-34a-3p, which were planned to be analyzed from 28 patients with meningiomas who were operated between June 2021 and April 2023, and 14 healthy dural tissues, were investigated. The aim of this study was to compare miRNA expression levels between meningioma and healthy dura tissue. Material methods: Tumor tissue taken from 28 meningioma patients who were operated between June 2021 and April 2023 in Marmara University Training and Research Hospital Brain and Neurosurgery Department, and 14 healthy dura tissue (waste tissue) from patients who were operated for aneurysm, hematoma, and glioma were included in the study. Micro-RNA was isolated from meningioma and healthy dura tissues and then cDNA was obtained . The expression levels of the obtained cDNAs and Micro-RNAs that we investigated were revealed by real-time PCR. Statistical analyzes were performed with Jamovi (Version 2.3.24.0) and JASP (Version 0.17.1) programs and the level of significance was considered as 0.05 (p-value) in statistical analysis. Results: When we compared the expressions of meningioma tissue and healthy dura tissue in our study, we observed that the expression level of mir-200a-3p and 23b-5p was significantly low, and the expression level of mir-335-3p was significantly higher in tumor tissue. Although the expression level of mir34a-3p was found to be significantly low in previous in vitro and serum studies, no significant difference was observed in terms of expression level in our study. Conclusion: In our study, it was revealed that the expression levels of different subtypes of miRNA in meningioma were significantly different from healthy dura tissue. This result is promising in terms of using miRNAs as biomarkers or therapeutic agents as studies and data on miRNAs increase. In order to reveal a meaningful result between different tumor grades, a significant result can be obtained by increasing the number of Grade 2 meningiomas.