Aksiyel spondiloartrit ve primer sjögren sendromu hastalarında ıl-33 ve soluble ST2'nin klinik önemi
Clinical significance of il-33 and soluble ST2 in patients with axial spondyloarthritis and primary sjögren's syndrome
  1. Tez No: 818362
  2. Yazar: İREM ALKAN TEKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IL-33, IL-1 ailesine ait yeni tanımlanmış bir sitokindir. Özellikle epitel hücrelerinde olmak üzere, endotel hücrelerinde, düz kas hücrelerinde, kardiyomiyositlerde, fibroblastlarda, keratinositlerde, adipositlerde, dendritik hücrelerde ve aktive makrofajlarda eksprese olur, doğal bağışıklık sisteminde önemli bir role sahiptir. ST2, IL-33'ün bilinen tek reseptörüdür. ST2 reseptörü, Toll-like reseptör ve IL-1 reseptör süper ailesinin bir üyesidir. ST2'nin çözünmüş halde bulunan, IL-33 için tuzak reseptör olarak sadece fazla IL-33 moleküllerini tutan ve sinyal oluşturmayan soluble ST2 ve membrana bağlı bulunarak mast hücresi, Thelper2, Tregülatuar hücreleri, naif lenfoid hücrelerin işlevini uyaran ST2-L formu olmak üzere 2 formu vardır. Daha önce otoimmün (Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus ve sistemik skleroz) ve az sayıda diğer inflamatuar romatizmal hastalıklarda (Behçet sendromu ve ankilozan spondilit) IL-33 ve sST2 ilişkisi incelenmiştir. Takipli 60 primer Sjögren sendromu (PSS), 60 aksiyel spondiloartrit (axSpA) tanılı hasta ve 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. PSS, axSpA ve kontrol grubundan oluşan toplam 160 katılımcıdan serum IL-33 ve soluble ST2 (sST2) düzeylerini ölçmek üzere serum örnekleri alındı. ELISA ölçümleri kitlerin kataloglarında bulunan çalışma prosedürlerinde belirtildiği şekilde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
IL-33 is a newly identified cytokine belonging to the IL-1 family. It is expressed in epithelial, endothelial, smooth muscle cells, cardiomyocytes, fibroblasts, keratinocytes, adipocytes, dendritic cells and activated macrophages and it has an important role in innate immune system. ST2 is the only known receptor of IL-33. The ST2 receptor is a member of the Toll-like receptor and IL-1 receptor superfamily. There are 2 forms of ST2: Soluble ST2, which is found in dissolved form, traps only excess IL-33 molecules as a trap receptor for IL-33 and does not generate a signal, and ST2-L form, which is membrane bound and stimulates the function of mast cells, Thelper2, Tregulatory cells and naive lymphoid cells. The relationship of IL-33 and sST2 with autoimmune and chronic inflammatory diseases has been studied before. Sixty followed-up patients with primary Sjögren's syndrome (PSS), 60 patients with axial spondyloarthritis (axSpA) and 40 healthy volunteers were included in the study. Serum samples were taken to measure serum IL-33 and soluble ST2 (sST2) levels from a total of 160 participants consisting of PSS, axSpA and control groups. ELISA measurements were made as specified in the operating procedures found in the kits' catalogs.