The nature and measurement of financial cycles: Evidence from Turkey
Finansal çevrimlerin doğası ve ölçümü: Türkiye örneği
  1. Tez No: 818385
  2. Yazar: PAKİZE EDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüze kadar iş çevrimleri oldukça kapsamlı bir şekilde incelenmiş, iş çevrimlerinin niteliklerini ve bulundukları fazları anlamaya yönelik çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Ancak finansal çevrimlere ilişkin literatür iş çevrimleri literatürüne kıyasla nispeten sığ kalmıştır. Finansal çevrimler, 2007-2009 Küresel Finansal Krizi'nden sonra, makro finansal bağlantıları nedeniyle popüler bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu tezde, 2003Q1-2022Q2 dönemi için kredi hacmi, GSYH/ kredi oranı, reel BIST100 getiri endeksi, reel efektif döviz kuru ve REIDIN Konut Fiyat Endeksi gibi finansal değişkenleri içeren kapsamlı bir veri seti üzerinden Türkiye'deki finansal çevrimlerin temel özelliklerini ve doğasını ortaya koymak amaçlanmıştır. Finansal çevrimler, iş çevrimleri analizlerine benzer şekilde, klasik yaklaşım çerçevesinde çevrim noktası analizi, frekans bazlı ve trende dayalı bir yaklaşım olan Hodrick Prescott Filtresi analizi ve gelişmiş zaman serisi analizi kapsamında tek değişkenli gözlemlenemeyen bileşenler modelini içeren üç farklı yöntemle tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, finansal çevrimler ile iş çevrimleri arasındaki uyum ve nedensellik ilişkileri de analizlere konu edilmiştir. Ekonominin içinde bulunduğu fazı (genişleme veya durgunluk fazı) belirlemek ve aynı zamanda finansal çevrimlerle etkileşimini de anlamak, zaman boyutunda risk birikiminin sınırlandırılmasına yönelik makro ihtiyatlı politika araçlarının geliştirilmesi ve uygulanması açısından politika yapıcılar için büyük öneme sahiptir. Özellikle Basel III uzlaşısı çerçevesinde geliştirilen“döngüsel sermaye tamponu”, işleyişi finansal çevrimlerin fazına bağlı olarak belirlenen makro ihtiyatlı bir politika aracıdır. Türkiye'de finansal çevrilere ilişkin literatür de döngüsel sermaye tamponunun işleyişinde finansal çevrimin tespitine yönelik finansal değişken arayışına bağlı olarak genişletilmiş, BIS tarafından önerilen kredi/GSYH açığına alternatif göstergeler analizlere konu edilmiştir. Bu tez, finansal çevrimleri alternatif göstergeler ve farklı yöntemlerle tespit ederek literatüre katkı sağlamakta ve finansal çevrimlerin ekonomik tahminlerde, finansal istikrar ve kırılganlık analizlerinde kullanımı konusunda politika yapıcılara ve ekonomistlere bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The business cycles have been investigated deeply, and various methods have been developed in order to understand their nature and phases so far. Compared to business cycle literature, however, the financial cycle literature is not so extensive. After the Global Financial Crisis of 2007-2009, financial cycle concept has become popular related to its macro financial linkages. This dissertation aims to explore the main characteristics and nature of the financial cycles in Turkish economy for 2003Q1-2022Q2 with an extensive data set of financial variables including credit volume, credit to GDP, real BIST100 return index, real effective exchange rate, REIDIN Residential Property Price Index. The financial cycles are identified by using diverse approaches: classical approach of turning point analysis, a frequency domain trend based approach by using Hodrick Prescott Filter and an advanced model-based approach including an univariate unobserved components model. Moreover, the concordance and causality relationships between financial cycles and business cycles are also explored. Understanding“procyclicality”of the economy by identifying the phase (whether it is in a boom or bust) and also its interactions with financial cycles are crucial for the policy makers to apply macroprudential tools in order to limit the risk accumulation over the time. Developed within The Basel III framework, the“countercyclical capital buffer”is a macroprudential tool that draws upon the concept of“procyclicality”. The financial cycle literature has been extended in Turkey while searching alternative indictors for monitoring cyclicality besides the credit to GDP gap suggested by BIS. This dissertation contributes to literature by searching alternative indicators and by using various methods to identify financial cycles, and it aims to give the policy makers and economists a concept about the use of financial cycles at economic forecasts, financial stability and vulnerability analysis of Turkish economy.