Valproat ve karbamazepin kullanan prepubertal epileptik çocuklarda serum IGF-I ve IGFBP-3 düzeyleri
Serum IGF-I and IGFBP-3 levels in prepubertal epileptic children taking valproate and carbamazepine
  1. Tez No: 818386
  2. Yazar: ALTAY BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Antiepileptik ilaç tedavisi gören epileptik çocuklarda obezite, büyüme gelişme geriliği, hiperandrojenizm ve PKOS gelişebilmektedir. Epilepsi nedeni ile VPA tedavisi gören çocuklarda artan kilo artışı ile ilişkili olarak, ileri yaşlarda reprodüktif endokrin düzensizlikler ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi; IGF-I ve IGFBP-3' ün dolaşımdaki konsantrasyonu büyüme hormonunun endojen sekresyonunu yansıtır. Bu nedenle büyüme düzensizliklerinin değerlendirilmesinde klinik amaç için en yararlı parametrelerdir. Antiepileptik ilaç tedavisi alan 60 epileptik hasta ve sağlıklı 40 kontrol grubundan oluşan çalışmamızda IGF-I, IGFBP-3, düzeyleri ile vücut ağırlığı, boy, boy SDS, RA değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, growth retardation, hyperandrogenism and PCOS may develop in epileptic children receiving antiepileptic drug treatment. In children receiving VPA treatment for epilepsy, reproductive endocrine irregularities occur at advanced ages in relation with increasing weight gain. As known, the circulating concentrations of IGF-I and IGFBP-3 reflect the endogenous secretion of growth hormone. Therefore, they are the most useful parameters for clinical purposes in the evaluation of growth disorders. In our study consisting of 60 epileptic patients receiving antiepileptic drug treatment and 40 healthy controls, the relationship between IGF-I, IGFBP-3 levels and body weight, height, height SDS and RA values were analysed.