Kalıcı yaz saati uygulamasının öğrenci uyku kalitesine ve duygudurumuna etkisi
The effect of daylight saving time on student sleep quality and mood
- Tez No: 818390
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN HATİCE TANRIÖVER, DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN EREN ŞANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Public Health, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmesi, daha fazla gün ışığından faydalanmayı ve elektrik tasarrufu sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak, bu uygulama kış aylarında gün doğumunun daha geç gerçekleşmesine yol açarak maruz kalınan gün ışığı miktarının azalmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, doğal ışığın bireyler üzerinde uyku-uyanıklık döngüsü, duygu durumu ve genel sağlık üzerinde etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak, ergenler üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle, kalıcı yaz saati uygulamasının uyku kalitesi ve duygu durumu üzerindeki etkisini öğrenciler üzerinde araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Bursa Bahçeşehir Koleji'nde altı farklı şubede öğrenciler üzerinde bir çalışma yürütülmüştür. Araştırma sürecinde, öğrencilerin eğitim aldıkları dersliklerin iç mekan aydınlık seviyeleri dört gün boyunca ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin uyku kalitesi, uykululuk, depresyon, anksiyete ve stres seviyelerini belirlemek için çeşitli ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin uyku kalitelerinin düşük olduğu, gün içinde uykululuk yaşadıkları, depresyon, anksiyete ve stres seviyelerine sahip oldukları belirlenmiştir. Kalıcı yaz saati uygulamasının gün ışığı miktarındaki düşüş göz önüne alındığında, öğrencilerde olumsuz bir etkinin olduğu gözlemlendiği söylenebilir. Ancak, öğrencilerin eğitim gördükleri sınıfların iç mekan aydınlık seviyeleri ile uyku kalitesi, uykululuk, depresyon, anksiyete ve stres arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu durum, öğrencilerin sınıflarda maruz kaldıkları iç mekan aydınlık seviyelerinin etkisinin yeterli olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, öğrencilerin günlük yaşamlarında maruz kaldıkları doğal ışık seviyelerinin uyku kalitesi, uykululuk, depresyon, anksiyete ve stres üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. Ancak, sınıflardaki iç mekan aydınlık seviyelerinin bu etkiler üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, açık havada yüksek düzeyde doğal ışığa maruz kalmanın uyku kalitesi ve duygu durumu üzerinde önemli bir etkisi olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The transition to permanent daylight saving time in Turkey aims to benefit from more daylight and save electricity. However, this practice may lead to a later sunrise in the winter months, resulting in a decrease in the amount of daylight exposure. In addition, it is known that natural light has effects on individuals on the sleep-wake cycle, mood and general health. However, studies examining its effect on adolescents are scarce. Therefore, it aims to investigate the effect of permanent summer time on sleep quality and mood on students. For this purpose, a study was conducted on 9th and 10th grade students in Bursa Bahçeşehir College in six different branches. During the research process, the indoor illuminance levels of the classrooms where the students were educated were measured for four days. In addition, various scales were used to determine students' sleep quality, sleepiness, depression, anxiety and stress levels. According to the results obtained, it was determined that the sleep quality of the students was low, they experienced sleepiness during the day, and they had depression, anxiety and stress levels. Considering the decrease in the amount of daylight in the permanent daylight saving time, it can be said that there is a negative effect on students. However, no significant relationship was found between the indoor light levels of the classrooms in which the students were educated and sleep quality, sleepiness, depression, anxiety and stress. This shows that the effect of indoor lighting levels that students are exposed to in classrooms is not sufficient. As a result, it has been observed that the natural light levels that students are exposed to in their daily lives have negative effects on sleep quality, sleepiness, depression, anxiety and stress. However, it was determined that indoor lighting levels in the classrooms did not have a significant effect on these effects. These findings support that exposure to high levels of natural light outdoors has a significant effect on sleep quality and mood.