Toplumsal kökenli pnömoni hastalarında genişletilmiş a-drop skoru ile PSİ skorunun 30 günlük mortalite öngördürcülük değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the 30-day mortality prediction values of expanded a-drop score and PSİ score in patients with community acquired pneumonia
- Tez No: 818417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZPOLAT, UZMAN EREN ONUR KARAVİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömoni, yaygın görülen akciğerlerin alveollerini ve distal bronş ağacını etkileyen bir akut solunum yolu enfeksiyonudur. Ülkemizde alt solunum yolu enfeksiyonları, ölüm nedenleri arasında %4,2 ile 5. sırada yer almaktadır. TKP'nin bakımını ve tedavisini optimize etmek için tasarlanmış bir dizi tahmine dayalı skor sistemlerinin geliştirilmesine yol açmıştı. Bunların arasında genişletilmiş A-DROP skoru ve pneumonia severity index (PSİ) yer almaktadır. Çalışmamızda PSİ ile genişletilmiş A-DROP skorunun 30 günlük mortalite tahmin değerlerini karşılaştırıp, kullanımı daha kolay olan genişletilmiş A-DROP skorunun PSİ karşısında etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif gözlemsel tek merkezli bir çalışmadır. Çalışmamız 1 Temmuz 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Marmara üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine başvuran ve Amerikan Toraks Derneği kılavuzuna göre toplumsal kökenli pnömoni düşünülen tüm hastalar dahil edilmiştir. Analize alınan tüm hastaların genişletilmiş A-DROP skoru ve PSİ skorları hesaplandı. PSİ ve genişletilmiş A-DROP skorların, 30 günlük mortalite ve servis, YBÜ, taburculuk durumlarının tahmin ettirme gücü karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 293 hasta dahil edildi. Analize dahil edilen 272 hastadan 73'ü (% 26,8) 30 gün içinde mortalite ile sonuçlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların PSİ sınıfları ve mortalite ile sonlanımları karşılaştırıldığında; sınıf 1'de 0 (%0), sınıf 2'de 0 (%0), sınıf 3'te 1 (%1,4), sınıf 4'te 25 (%34,2), sınıf 5'te 47 (%64,4) hastada 30 gün içinde mortalite ile sonlanım görüldü. Genişletilmiş A-DROP sınıfları ve mortalite ile sonlanımları karşılaştırıldığında sınıf 1'de 3 (%4,1), sınıf 2'de 16 (%21,9), sınıf 3'te 54 (%74) hastada 30 gün içinde mortalite ile sonlandığı tespit edildi. Genişletilmiş A-DROP ve PSİ skorlarının 30 günlük mortalite tahmin değerleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı [ p=0,299, AUC (A-DROP):0,790 / AUC (PSI):0,761]. ix Sonuç: Genişletilmiş A-DROP skorunun 30 günlük mortalite tahmin değerinin PSİ skoruna göre daha iyi olmasına rağmen aralarında anlamlı fark bulunmamıştır.Yüksek riskli gruplarda genişletilmiş A-DROP skorunun mortalite tahmin değerinin PSİ skoruna benzer olduğu saptanmıştır. Düşük risk gruplarda, PSİ skorunun mortalite tahmin değerinin genişletilmiş A-DROP skoruna göre daha üstün olduğu saptanmıştır. Genişletilmiş A-DROP skorunun klinik pratikte kullanılması için daha fazla validasyon çalışmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pneumonia is a common acute respiratory infection that affects the alveoli and distal bronchial tree of the lungs . Lower respiratory tract infections are the 5th leading cause of death with 4.2% in our country. High mortality rates have led to the development of a set of predictive scoring systems designed to optimize the care and treatment of CAP. These include the expanded A-DROP score and the pneumonia severity index (PSI). In our study, we aimed to compare the 30- day mortality estimation values of the PSI and the expanded A-DROP score, and to evaluate the effectiveness of the expanded A-DROP score, which is easier to use, against PSI. Materials and Methods: This is a prospective observational single-center study. Our study included all patients who were admitted to the Marmara University Pendik Training and Research Hospital emergency department between July 1, 2022 and December 31, 2022 and were thought to have community-acquired pneumonia according to the guidelines of the American Thoracic Society. Expanded A-DROP score and PSI scores of all patients were calculated. The predictive value of PSI and expanded A-DROP scores for 30-day mortality and service, ICU, and discharge status were compared. Results: Total of 293 patients were included in our study. Of the 272 patients included in the analysis, 73 (26.8%) resulted in mortality within 30 days. When the PSI classes and mortality and outcomes of the patients included in the study were compared; 0 (0%) in class 1, 0 (0%) in class 2, 1 (1.4%) in class 3, 25 (34.2%) in class 4, 47 (64.4%) had an outcome with mortality within 30 days. When the expanded A-DROP classes and mortality outcomes were compared; It was found that 3 (4.1%) patients in class 1, 16 (21.9%) patients in class 2, and 54 (74%) patients in class 3 resulted in mortality within 30 days. When the 30-day mortality prediction values of the expanded A-DROP and PSI scores were compared, no statistically significant difference was found between them [p=0.299, AUC (A-DROP):0.790 / AUC (PSI):0.761]. xi Conclusion: Although the mortality prediction value of the expanded A-DROP score was better than the PSI score, there was no significant difference between them. In high-risk groups, the expanded A-DROP score was found to be similar to the PSI score for predicting mortality. In low risk groups, the mortality prediction value of the PSI score was found to be superior to the expanded A-DROP score. More validation studies are needed for the expanded A-DROP score to be used in clinical practice.