Toplumdan kazanılmış pnömoni tanısıyla yoğun bakımda yatarak tedavi görmüş hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörler
The factors affecting mortality in patients with community-acquired pneumonia requiring intensive care unit admission
  1. Tez No: 511536
  2. Yazar: MELEK MEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Toplumdan kazanılmış pnömonitanısıyla yoğun bakımda yatan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmamıza Ocak 2014 - Ocak 2017 tarihleri arasında hastanemiz Göğüs Hastalıkları polikliniği ve acil servis ünitesine başvurmuş vehastanemiz yoğun bakım ünitelerine toplumdan kazanılmış pnömoni tanısıyla kabul edilen toplam 50 vaka alındı. Bulgular: Çalışmaya 30'u (%60) erkek, 20'si (%40) kadıntoplam 50 hasta alındı. Olguların ortalama yaşı 78±13 idi.Ölenlerin yaş ortalaması daha yüksek bulunmuş, bu durum istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0.023).Hastaların 9'unda (%18) Diyabetes Mellitus (DM), 16'sinde (%32) Serebrovaskuler Olay (SVO), 19'unda (%38) Konjestif Kalp Yetmezliği (KKY), 23'ünde (%46) Hipertansiyon (HT), 21'inde (%42) Koroner Arter Hastalığı (KAH), 10'unda (%20) Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY), 11'inde (%22) akciğer dışı malignite(metastatik olmayan), 7'sinde (%14) Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), 9'unda (%18) Alzheimer hastalığı saptandı.Sistolik kan basıncı (SKB) ölenlerde sağ kalanlara göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşük saptandı (p=0,035). Ölenlerde yatışın 1. gününde bakılan total protein anlamlı derecede düşük(p=0,022),4.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to investigate the factors affecting mortality in patients with community-acquired pneumonia (CAP) requiring intensive care unit admission. Material and Methods: This study was carried out inRecep Tayyip Erdogan University Department of Pulmonology.A total of 50 patients with severe pneumonia who were admitted to either Pulmonary Diseases Outpatient Clinic or Emergency Department and accepted to our intensive care unit with CAP between January 2014 and January 2017 were recruited. Results: Fifty patients (mean age: 78 ± 13years)were included in the study; 30 (60%) males and 20 (40%) females. The mean age of the dead cases was found to be higher, which was statistically significant (p=0.023). A history of Cerebrovascular Accident (CVA) was foundin 16 patients (32%), Diabetes Mellitus (DM)in 9 patients (18%), Congestive Heart Failure (CHF) in 19 patients, Systemic Hypertension in 23 patients (46%), Coronary Artery Disease (CAD) in 21 patients, Chronic Renal Failure (CRF) in 10 patients (20%), non-thoracic cancer (non-metastatic) in 11 patients (22%), Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) in 7 patients (14%) and Alzheimer's disease in 9 patients (18%) as comorbid conditions. Systolic blood pressure was found to be lower in deads than in survivors which was statistically significant (p = 0.035).