Sınır kişilik bozukluğunda abartma eğiliminin algısal değerlendirme süreçleri ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between exaggeration attitudes and perceptual appraisal processes in borderline personality disorder
  1. Tez No: 818419
  2. Yazar: CEYHUN HACIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZÇÜRÜMEZ BİLGİLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN HOŞGÖREN ALICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş Sınır Kişilik Bozukluğu (SKB), reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ve terk edilme korkusu, duyguları yoğun yaşama eğilimi, zayıf benlik imajı ve dürtüsellik ile karakterizedir. SKB psikopatolojisinde duygu düzenleme güçlüğünün temel sorumlu faktörlerin başında geldiğini savunan geniş bir araştırma alanı mevcuttur. Alanyazında SKB'de farklı duyusal modaliteler bağlamında algısal bozuklukların ortaya çıktığı gösterilmiştir. Klinik gözlem ve literatür bilgileri SKB'de abartma eğilimini vurgulamaktadır. Çalışmamızda SKB'de abartma eğiliminin algısal süreçlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmamızda deneklerin algılama performansını (algılama süresi ve doğru sayıları) değerlendirmek için geriye doğru maskeleme paradigması uygulanmıştır. Aynı zamanda algısal abartmanın değerlendirlebilmesine olanak sağlayan bir paradigma geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu paradigmada katılımcılar aynı görsellerin hem sözel hem de numerik olarak farklılıklarını değerlendirmiştir. Değerlendirmeler yapılırken tepki süreleri kaydedilmiştir. Sözel ve numerik değerlendirmelerin tepki süreleri farkı üzerinden yorumlama süresi ve likertlemeye göre 1'den 4'e kadar değerlendirmelerin sayısal farkları üzerinden abartmanın ölçüsü olarak sapma değeri hesaplamıştır. Ayrıca dürtüsellik, bölme dahil ilkel savunma mekanizmaları, zihinselleştirme değerlendirmesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri belirlenmesi için ölçekler uygulanmıştır. Anksiyete ve depresyonun öz-bildirim ve klinisyen değerlendirmeleri yapılarak klinik abartma katsayıları (KAK) hesaplanmıştır. 22 SKB ve 24 sağlıklı kontrolden oluşan gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler MATLAB ve SPSS 23 (IBM, ABD) programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular Student t testi sonuçları geriye doğru maskeleme paradigmasında SKB grubunun kontrol grubuna göre doğruyu algılamak için daha uzun süreye ihtiyaç duyduğunu (p=0.007) ve daha az doğru sayısına ulaştığını göstermiştir (p=0.043).
Özet (Çeviri)
Introduction Borderline Personality Disorder (BPD) is characterized by hypersensitivity to rejection and fear of abandonment, heightened emotional experiences, poor self-image and impulsivity. There is a large area of research arguing that emotion dysregulation is one of the main responsible factors in the psychopathology of BPD. In the literature, it has been shown that perceptual disturbances occur in the context of different sensory modalities in BPD. Clinical observations and knowledge from the literature emphasize the tendency to exaggeration in BPD. In our study, we aimed to investigate the relationship between the tendency to exaggeration and perceptual processes. Method In our study, a backward masking paradigm was applied to assess participants' perceptual performance (perception duration and accuracy). Further, we developed and applied a paradigm that allows the assessment of perceptual exaggeration. In this paradigm, participants evaluated both verbal and numerical differences of the identical images. Response times were recorded during the evaluations. Interpretation time was calculated based on the difference in reaction times of verbal and numerical evaluations and“deviation”value was calculated as a measure of exaggeration based on the quantitative differences of the evaluations from 1 to 4 according to Likert scale. In addition, scales were applied to determine impulsivity, primitive defense mechanisms including splitting, mentalization assessment, anxiety and depression scores. Self-report and clinician assessments of anxiety and depression were made and“clinical exaggeration coefficients”(CAC) were calculated. Comparisons were made between groups consisting of 22 BPD and 24 healthy controls. The data obtained from the study were analyzed using MATLAB and SPSS 23 (IBM, USA). Results Student's t-test results showed that in the backward masking paradigm, the BPD group needed a longer time to perceive the correct answer (p=0.007) and reached a lower number of correct answers (p=0.043) compared to the control group.