BİLSEM'lerdeki öğrencilerin sanat ve yaratıcılık ile harmanlanmış İngilizce dersi öğretim tasarımına ilişkin tutum ve görüşleri
BİLSEM students' attitudes and opinions regarding the instructional design of English course blended with art and creativity
- Tez No: 818452
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Bilim ve Sanat Merkezlerindeki (BİLSEM) özel yetenekli öğrencilerin sanat ve yaratıcılıkla harmanlanmış İngilizce dersi öğretim tasarımına ilişkin tutum ve görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, karma araştırma yöntem desenlerinden birleştirme (çeşitleme) desenine göre kurgulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 Eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Balıkesir ili Karesi ilçesinde bulunan Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi ÖYG (Özel Yetenekleri Geliştirme) Programı'nda öğrenim gören 19 öğrenci oluşturmaktadır. İngilizce alan dersi kapsamında çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen 16 saatlik“Sanat Eğitimi ve Yaratıcılık ile Harmanlanmış Öğretim Tasarımı Programı”etkinlikleri uygulanmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği özel yetenekli öğrencilere öğretim tasarımının uygulanması öncesi ve sonrasında kullanılmıştır. Uygulamanın bitiminde uygulanan son-test yanında çalışma grubundan gönüllü seçilen 8 öğrenciye“Sanat ve İngilizce Dil Becerileri Öğrenim Sürecine İlişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Öğrencilerin Dil Öğrenimine Karşı İlgilerinde Farklılık Olup Olmadığına Dair Düşüncelerini İçeren Etkinlik Değerlendirme Formu”uygulanarak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna uygulanan“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ön-test ve son-test puanlarını karşılaştırmak için ilişkili örneklemler t testi kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak“Sanat ve İngilizce Dil Becerileri Öğrenim Sürecine İlişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Öğrencilerin Dil Öğrenimine Karşı İlgilerinde Farklılık Olup Olmadığına Dair Düşüncelerini İçeren Etkinlik Değerlendirme Formu”, görüşmelerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmasa da aritmetik olarak puanlarında artış görülmüştür. Bu noktada 16 saatlik sanat eğitimi ve yaratıcılık ile harmanlanmış öğretim tasarımı programının, öğrencilerin İngilizce dersine karşı tutumlarını değiştirmede etkili olmadığı görülmüştür. Ancak nitel verilere göre; etkinliklerin sanat ve yaratıcıkla harmanlanmasının öğrencilerin, İngilizce dersine karşı olumlu tutumlar geliştirmelerine, derse katılma isteklerinin artmasına, dersi eğlenceli bulmalarına, derste öğrendiklerini yaşantılarına aktarmalarına, sanat dallarına ilgilerinin oluşmasına, yaratıcılıklarının artmasına ve özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağladığı elde edilen bulgular arasındadır. Araştırmanın sonunda, elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak İngilizce derslerinde sanat ve yaratıcıkla ilgili etkinliklerin kullanılmasına yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes and opinions of gifted students in Sciene and Art Centers (BİLSEM) regarding the instructional design of English course blended with art and creativity. The research was designed according to the combination (variation) pattern, one of the mixed method designs. The design of this mixed method research is one group pretest-posttest design which is one of the weak experimental designs. The study group consisted of 19 students studying at the ÖYG (Developing Special Abilities) Program at Martyr Prof. Dr. İlhan Varank Science and Art Center which is affiliated to the Ministry of National Education in Karesi District of Balıkesir province in the 2022-2023 Academic Year. For the quantitative method,“Attitude Scale Towards English Class”scores were used as the pre-test and post-test. Within the scope of the English field class, 16-hour“Art Education and Instructional Design Program Blended with Creativity”activities developed by the researcher were applied to the study group. In addition to the post-test which was applied at the end of the practice, a focus group interview was conducted by applying the“Semi-Structured Interview Form Regarding the Art and English Language Skills Learning Process”and“The Activity Evaluation Form Containing the Opinions of the Students on the Differences in their Interests in Language Learning”to 8 randomly selected students from the study students. To compare the pre-test and post-test scores of the“Attitude Scale Towards English Class”, a paired samples t-test was conducted on the study students. As qualitative data collection tools;“Semi-Structured Interview Form Regarding the Art and English Language Skills Learning Process”and“TheActivity Evaluation Form Containing the Opinions of the Students on the Differences in their Interests in Language Learning”were used to analyze the interviews' content. Even if there were no statistically significant differences in students' attitudes toward English class, the result of the study showed that there was an increase in their arithmetic scores. At this point, it was seen that the 16-hour art education and the instructional design program blended with creativity were not effective in changing the attitudes of the students towards the English class. However, according to qualitative data; it was among the findings that the blending of activities with art and creativity contributed to the development of students' positive attitudes towards the English class, increased their willingness to participate in the class, students found the lesson enjoyable, they transferred their learnings to their lives, formed their interest to the branches of art, increased their creativity and developed their self-confidence. At the end of the research, based on the results obtained, suggestions for the use of activities related to art and creativity in English classes were listed.