Helikopter anne tutumunda psikolojik ihtiyaçlar ve kök aile ebeveynlik tutumlarının rolü
Psychological needs and parenting attitudes of family of origin as determinants of helicopter mother attitude
- Tez No: 818451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DEMİRTAŞ ZORBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, ergen çocuğa sahip, sosyoekonomik düzeyi orta ve üzeri olan annelerin helikopter ebeveyn tutumu sergilemesinde psikolojik ihtiyaçların ve kök aile ebeveynlik tutumlarının rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Yürütülen çalışmanın amacına en uygun nitel araştırma türü olan ve derinlemesine inceleme fırsatı sunan olgubilim deseninden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda sekiz anne ile çalışma yürütülmüştür. Katılımcılar ortaöğretim kademesinde eğitim gören çocuğa sahip, sosyoekonomik durumu orta veya üstü olan annelerden oluşmaktadır. Annelere, Daşcı (2022) tarafından geliştirilen 'Helikopter Anababalık Ölçeği (HABÖ) uygulanmıştır ve sonucunda yüksek helikopter ebeveyn tutumuna sahip olduğu tespit edilen sekiz anne ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilerek verilere ulaşılmıştır. Verilerin analizi sonucunda belirlenen kodlar altı kategori (başarı ihtiyacı, başatbaskın/güçlü olma ihtiyacı, manevi ilgi/yetiştirme ihtiyacı, bağlanma/yakın ilişki kurma ihtiyacı, kök aile ile benzeşim, kök aileden ayrışma) ve iki tema (psikolojik İhtiyaçlar, kök aile deneyimleri) altında gruplanmıştır. Analizler sonucunda helikopter annelerin tutumları üzerinde özellikle dört psikolojik ihtiyacın (başarı ihtiyacı, başat-baskın/güçlü olma ihtiyacı, manevi ilgi/yetiştirme ihtiyacı ve bağlanma/yakın ilişki kurma ihtiyacı) belirgin şekilde kendini gösterdiği görülmüştür. Annelerin, kök ailelerinde deneyimledikleri fedakarlık, kaygı ve müdahaleci tutumları kendi ebeveyn tutumlarında da tekrar ettikleri yani kök aile ile benzeşim gösterdikleri görülmüş ve kök aile ile farklılaşmanın en belirgin şekilde görüldüğü durumun çocuklara sunulan imkanlar doğrultusunda olduğu, kendi çocukluklarında eksikliğini hissettikleri sevgi ve etkili iletişimi çocuklarına sunmakta özen gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of psychological needs and experiences in the family of origin on the helicopter parenting attitude of mothers of adolescent children from middle to higher socioeconomic backgrounds. Qualitative research with a phenomenological approach that allows for in-depth inquiry was deemed most appropriate for this study. Therefore, the research was conducted with a sample of eight mothers. The participants were mothers whose children attended secondary school and who belonged to a middle or higher socioeconomic class. The Helicopter Parenting Scale developed by Daşcı (2022), was applied to the mothers and semi-structured interviews were conducted to collect data from eight mothers who exhibited high levels of helicopter parenting. Based on the data analysis, the results were classified into six codes (achievement, dominance, nurturance, affiliation, attachment to family of origin, and separation from family of origin) and two major themes (psychological needs and experiences with family of origin). As a result of the analyzes carried out, it was seen that four psychological needs (achievement, dominance, nurturance and affiliation) were particularly evident on the attitudes of helicopter mothers. It was found that the mothers' parenting style mirrored that of their family of origin, i.e., they showed the same level of self-sacrifice, anxiety, and intrusiveness. It was found that the circumstances in which the differentiation from the family of origin is most evident are those in which the children are given opportunities and the parents are careful to give their offspring the affection and effective communication that they lacked in their own childhood