Fototermal terapide kullanılmak üzere perovskite nanoparçacıkları ve grafen kompozit yapıların sentezi, karakterizasyonu ve fototermal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of photothermal properties of perovskite nanoparticles and graphene composite structures for use in photothermal therapy
  1. Tez No: 818460
  2. Yazar: SİNEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR GÖKHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kanser, kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünyada ikinci önde gelen ölüm nedeni olan küresel bir sağlık sorunudur ve hücre büyümesini ve bölünme düzenlemesini etkileyen genetik hasardan kaynaklanır. Mevcut tedavi yöntemlerinin, kanser hücrelerine özgü olmaması, birçok olumsuz yan etkilerinin bulunması ve ilaç direncinin ortaya çıkması gibi çeşitli sınırlamaları bulunmaktadır. Kanserin beraberinde getirdiği zorluklardan ve mevcut tedavi yöntemlerinin kısıtlamalarına karşın fototermal terapi kanserle mücadelede ümit vadeden bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Fototermal terapi, ışık emiliminden üretilen ısıyı kullanarak kanser hücrelerini yok etmeyi amaçlayan bir kanser tedavi yöntemdir. Bu yöntemde nanomateryaller, tedavinin etkinliğini arttırmak ve daha iyi terapötik sonuçlar elde etmek için fototermal tedavinin diğer tedavi yöntemleriyle birleştirildiği sinerjistik yaklaşımlar gibi kombine tedavileri mümkün kılmak için kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında LaFeO3, LaCoO3 ve LaMnO3 perovskite nanoparçacıkları ve iki boyutlu grafen oksit (GO) ve indirgenmiş grafen oksit (rGO) nanomalzemeleri sentezlenmiş ve perovskite grafen kompozit nanoyapıları oluşturularak bu yapıların fototermal etkinlikleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda sentezlenen nanoparçacıkların karakterizasyonu için XRD, SEM, Raman Spektroskopisi ve Fototermal Etkinlik Ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışma, nanomalzemelerin benzersiz özelliklerinden faydalanarak, fototermal tedavinin terapötik etkinliğini artırmayı ve bu nanomalzemelerin gelişmiş kanser tedavi yöntemlerindeki potansiyellerinin ortaya konulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Cancer is a global health problem, the second leading cause of death in the world after cardiovascular diseases, and is caused by genetic damage that affects cell growth and division regulation. Current treatment methods have various limitations, such as not being specific to cancer cells, having many negative side effects, and the emergence of drug resistance. Despite the difficulties that cancer brings and the limitations of existing treatment methods, photothermal therapy stands out as a promising option in the fight against cancer. Photothermal therapy is a cancer treatment method that aims to destroy cancer cells by using heat produced from light absorption. In this method, nanomaterials are used to increase the effectiveness of the treatment and enable combined treatments, such as synergistic approaches where photothermal therapy is combined with other treatment methods to achieve better therapeutic results. In this thesis study, LaFeO3, LaCoO3 and LaMnO3 perovskite nanoparticles and two-dimensional graphene oxide (GO) and reduced graphene oxide (rGO) nanomaterials were synthesised, and perovskite graphene composite nanostructures were created. The photothermal activities of these structures were investigated. In this direction, XRD, SEM, Raman spectroscopy, and photothermal efficiency measurements were carried out for the characterisation of the synthesised nanoparticles. This study aims to increase the therapeutic effectiveness of photothermal therapy by taking advantage of the unique properties of nanomaterials and to reveal the potential of these nanomaterials in advanced cancer treatment methods.