John R. Searle ve Pierre Bourdieu'de dil, toplum ve güç ilişkisi
The relationship between language, society and Power in John R. Searle and Pierre Bourdieu
  1. Tez No: 818497
  2. Yazar: SEDAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tezin amacı, dil, toplum ve güç arasındaki ilişkiyi John Searle ve Pierre Bourdieu'nün düşünceleri ışığında göstererek dil felsefesi ve toplum felsefesi arasında bir bağlantı ya da köprü kurmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak Searle'ün toplumsal gerçekliği inşa ettiğini düşündüğü ilkelere değinilip bu ilkelerin dil ile bağlantısı ortaya konmuştur. Ardından Searle'ün toplumsal gerçekliği ve bir manada insan uygarlığını yaratan şeyin dil olduğuna ilişkin iddiası tartışılıp onun dilin kurucu rolüne ilişkin bu iddiasının aslında dil, toplum ve güç arasındaki ilişkiyi gösterdiği belirtilmiştir. Bu ilişkiyi daha görünür hale getirmek adına Bourdieu'nün toplumsal güç ilişkilerini ve sosyal bilimlerdeki karşıtlıkları ortadan kaldırmak için inşa ettiği pratik teorisinin kavram ve varsayımları onun dil anlayışıyla birlikte ele alınmıştır. Bu kavram ve varsayımlar dil ile birlikte ele alınıp çözümlendiğinde Bourdieu düşüncesinde dil, toplum ve güç arasındaki ilişki de açık hale gelir. Son tahlilde dil felsefesi ve toplum felsefesi arasında kurulması planlanan bağlantı hem Searle'ün hem de Bourdieu'nün dil, toplum ve güç arasındaki ilişkiye dair görüşleri çözümlenerek, değerlendirilerek ve karşılaştırılarak güçlendirilmiştir. Bu iki düşünür birlikte ele alınarak hem sözü edilen iki düşünür arasındaki hem de problem alanları ve felsefi disiplinler arasındaki ayrım ve sınırlar ihlal edilmeye ve bir anlamda ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to establish a connection or bridge between the philosophy of language and the social philosophy by showing that the relationship between language, society and power in the light of thoughts of John Searle and Pierre Bourdieu. For this purpose, firstly, the principles that Searle thinks construct social reality are mentioned and the connection of these principles with language is revealed. Then, Searle's claim that language is what creates social reality, and, in a sense, human civilization is discussed, and it is stated that this claim of his about the founding role of language actually shows the relationship between language, society and power. In order to make this relationship more visible, the concepts and assumptions of Bourdieu's practical theory, which he built to eliminate social power relations and oppositions in social sciences, are discussed together with his understanding of language. When these concepts and assumptions are considered and analyzed together with language, the relationship between language, society and power becomes clear in Bourdieu's thought. In the final analysis, the connection planned to be established between the philosophy of language and social philosophy has been strengthened by analyzing, evaluating and comparing both Searle's and Bourdieu's views on the relationship between language, society and power. By considering these two thinkers together, the distinctions and boundaries between two mentioned thinkers as well as between the research interests and philosophical disciplines have been tried to be violated and, in a sense, to be eliminated.