Influence of soil-structure interaction modeling approaches on performance based design of foundations
Zemin – yapı etkileşimi modelleme yaklaşımlarının temellerin performans tabanlı tasarımına etkisi
- Tez No: 818514
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kazıklı temel sistemlerinde, kazıklar ve zemin arasındaki dinamik yapı-kazık-zemin etkileşimini incelemek için alt-sistem ve ortak-sistem yaklaşımını esas alan nümerik hesap yöntemleri kullanılmaktadır. Alt-sistem yaklaşımı hesap yöntemine göre yapılan yapı-zemin etkileşimi analizlerinde, kinematik ve eylemsizlik etkileşimi hesapları ayrı ayrı yapıldıktan sonra sismik yükler altında ortaya çıkan ve doğrusal olmayan etkileşimlerin sonuçları birleştirilerek yapı-temel-kazık sisteminin nihai davranışı belirlenir. Bu tez çalışması kapsamında, alt-sistem yaklaşımı hesap yöntemine göre Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018) kapsamında verilen hesap yöntemleri içerisinden Eşdeğer Zemin-Kazık Model Yaklaşımına Dayalı Kazıklı Temel Sisteminin Zaman Tanım Alanında Analizi (Yöntem II) ve Eşdeğer Zemin-Kazık Model Yaklaşımı Temelli Artımsal Statik Analizi (Yöntem III) kullanılarak bir kazıklı temel sistemi için üç boyutlu doğrusal olmayan analizler yapılmıştır. Zemine uygulanan sismik yükler altında, modellenen kazık grubunun zemin ve yapı sisteminin etkileşimli davranışına ve zeminin, yapının dinamik davranışına olan etkisi incelenmiştir. Alt-sistem modelleme yaklaşımında kazık başlığı, kazıklar ve temel sisteminin üç boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş olup, kazık-zemin etkileşimini idealize etmek için p-y (yatay yük-deplasman), t-z (sürtünme-deplasman) ve q-w (uç direnci-deplasman) eğrileri kullanılmıştır. Sonlu eleman modeli oluşturma aşaması, zaman alıcı ve hata yapmaya yatkın bir süreçtir. Bu soruna çözüm bulmak için, bu tez çalışmasının bir parçası olarak modelleme sürecinin doğruluğunu artırmak ve süreci optimize etmek için bir algoritma geliştirilmiştir. Hem Yöntem II hem de Yöntem III kullanılarak DD1 ve DD2 deprem düzeyleri için yapılan analizler neticesinde kazıklarda meydana gelen yer değiştirmeler ve iç kuvvetler hesaplanmış, elde edilen sonuçlar birbirileri ile kıyaslanarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical calculation methods based on substructure and direct method approaches are used to investigate the dynamic interaction between the structure, piles, and soil in pile foundation systems. The substructure approach in the calculation method involves separate kinematic and inertial interaction calculations, and the results of the nonlinear interactions under seismic loads are combined to determine the ultimate behavior of the structure-foundation-pile system. In this thesis, three-dimensional nonlinear analyses were performed for a pile foundation system using the Equivalent Soil-Pile Model Approach Based Pile Foundation System Analysis in the Time Domain (Method II) and Incremental Static Analysis Based on the Equivalent Soil-Pile Model Approach (Method III) according to the Turkish Building Earthquake Code (2018). The interactive behavior of the pile group, soil, and structure system, as well as the effect of the soil on the dynamic behavior of the structure, were investigated under seismic loads. In the substructure modeling approach, a three-dimensional finite element model was created for the pile cap, piles, and foundation system. p-y (horizontal load-displacement), t-z (friction-displacement), and q-w (end resistance-displacement) curves were used to idealize the pile-soil interaction. The process of creating the finite element model is time-consuming and prone to errors. To address this problem, an algorithm was developed as part of this thesis to improve the accuracy of the modeling process and optimize it. Through the analyses performed using both Method II and Method III for the DD1 and DD2 earthquake levels, the displacements and internal forces in the piles were calculated, results were compared.