Katmanlı kompozit silindirik kabukların burkulma davranışının farklı mühendislik yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of buckling behavior of layered composite cylindrical shells using different engineering methods
- Tez No: 818515
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, önemli bir mühendislik problemi olan kompozit malzemelerin burkulma davranışını incelemektedir. Bu tezin odak noktası“Katmanlı Kompozit Silindirik Kabukların Burkulma Davranışının Çeşitli Mühendislik Yöntemleri Kullanılarak İncelenmesi”üzerinedir. Bu araştırma kapsamında, farklı fiber oryantasyon açılarına, yükleme tiplerine, geometrik parametrelere ve koniklik açılarına sahip kompozit tüplerin kritik burkulma yükü parametrik olarak hesaplanmış ve üç farklı yaklaşım kullanılarak karşılaştırılmıştır: analitik yöntem, sonlu elemanlar yöntemi ve yapay sinir ağı modellemesi. Elde edilen sonuçlar, her bir yaklaşımın avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Analiz, sonlu elemanlar yönteminin gerçekçi sonuçlar verdiği sonucuna varmıştır. Bu çalışmanın literatüre katkısı, farklı yöntemlerin karşılaştırılması yoluyla en doğru yaklaşımın belirlenmesine yardımcı olma kabiliyetinde yatmaktadır. Ayrıca bu çalışma, çeşitli endüstriler için kompozit silindirik kabuk yapıların tasarımına ve seçimine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines a significant engineering problem, which is the buckling behavior of composite materials. The focus of this thesis is on“Investigation of Buckling Behavior of Layered Composite Cylindrical Shells Using Various Engineering Methods.”Within this research, the critical buckling load of composite tubes with different fiber orientation angles, loading types, geometric parameters, and conicity angles has been parametrically calculated and compared using three different approaches: analytical method, finite element method, and artificial neural network modeling. The obtained results are thoroughly evaluated, considering the advantages and disadvantages of each approach. The analysis concludes that the finite element method provides realistic results. The contribution of this study to the literature lies in its ability to assist in determining the most accurate approach through the comparison of different methods. Additionally, this work significantly contributes to the design and selection of composite cylindrical shell structures for various industries.