Mobı̇lya sektöründe dı̇jı̇tal dönüşümün pazarlama ve satın alma kararları ı̇lı̇şkı̇sı̇nde değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of digital transformation in furniture sector in relation between marketing and purchasing decisions
- Tez No: 818521
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mobilya sektöründe bir ürünün başarısı gerekli tasarım kriterleri ile kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması ve ticari alanda elde ettiği başarı ile ölçülür. Dijitalleşmenin her alanda olduğu gibi mobilya sektöründe de etkileri olduğu görülmektedir ve e-ticaret gibi fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Mobilya sektöründeki dijital yenilikler ile, artık şirketlerin tüm ürünleri, günün her saatinde ve dünyanın her yerinden keşfedilebilmekte; fiyat bilgisine, farklı çeşitlerine ve tüketici geri bildirimlerine ulaşılabilmektedir. Bu alanda farklı ürün konfigürasyonları ve nitelikleri çevrimiçi platformlara uygun olmalı; iletişim ve dağıtım kanalları daha verimli olmalıdır. Bu çalışmanın amacı mobilya sektöründe dijital dönüşümün pazarlama odağındaki etkilerini belirlemek ve satın alma kararlarını etkileyen faktörler ile bu faktörler arasındaki ilişkileri irdelemektir. Araştırmada bu nedenle satın alma süreçlerinde rol oynayan farklı demografik özelliklere sahip katılımcılar ile anket çalışması yapılmış, çevrimiçi mobilya alışveriş alışkanlıkları için yaş grupları ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Sektörde önemli bir konuma sahip 4 firma ile de görüşmeler sağlanmış, çevrimiçi mobilya sektörü için karşılaşılan zorluklar ile sektörün geleceği hakkında öngörüleri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre lojistikteki problemlerin önlenebilmesi ve nakliye sırasında oluşan hasarların engellenebilmesi amacıyla ambalaj ve koruyucu (destek) elemanlarının tasarımı ile ürün ağırlığını azaltacak hafif ve dayanıklı malzemeler üzerine çalışmalar yürütülmesi önerilmektedir. Katılımcılarla yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgulara göre çevrimiçi mobilya platformuna hitap eden ürünler uygun fiyatlı, daha hafif malzeme içeren, daha küçük boyutlu veya modüler olmalı; bu platformlarda tüketici yorumlarına yer verilmelidir. Avrupa Komisyonunun dijital ürün pasaportu sistemine geçmesi, ürünlerin geri dönüşüm şansını artırırken; taklit edilmesini de önleyebilir. Sonuçlar, mobilya sektöründe faaliyet gösteren tasarımcılar, araştırmacılar, üretici firmalar ve satıcılar için dijital pazarda ürün ve hizmetlerin nasıl daha etkin bir şekilde sunulabileceğine dair öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the furniture industry, a product's success is determined by whether it meets the necessary design standards, the needs of the user, and the commercial success it has. It is seen that digitalization has effects in the furniture sector as in every field, and opportunities such as e-commerce are emerging. With the help of technological advancements in the furniture sector, it is now possible to find out about a company's entire line of products at any time of day and from any location in the world; this includes information about prices, types, and customer reviews. Different product qualities and configurations should be appropriate for online platforms in this area, and communication and distribution channels should be more effective. This study aims to determine the effects of digital transformation in the furniture industry on the marketing focus and to examine the factors that affect purchasing decisions and the relationships between these factors. For this reason, a survey was carried out with participants who had various demographic traits that affected the purchasing processes, and it was discovered that there were significant differences in the online furniture shopping habits of different age groups and educational levels. Meetings were held with four major players in the industry, and their assessments of the challenges facing the online furniture industry and its prospects for the future were obtained. According to the findings, it is recommended to carry out studies on light and durable materials and reduced the weight of the product with the design of packaging and protective (support) elements to prevent problems in logistics and prevent damage of the product during transportation. According to the findings obtained from the survey conducted with the participants, the products that appeal to the online furniture platform should be affordable, containing lighter materials, smaller in size, or modular, and consumer comments should be included on these platforms. While the European Commission's transition to the digital product passport system increases the chance of recycling products; It can also prevent imitation. The results provide recommendations for designers, researchers, manufacturers, and sellers on how to present products and services more effectively in the digital market.