Yatağa bağımlı bireylerin yatak odası ve mobilya kullanımlarının analizi
An analysis of bedrooms and furniture uses of bedridden individuals
  1. Tez No: 818522
  2. Yazar: İREM NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, yatağa bağımlı bireylerin günlük yaşamlarında en sık vakit geçirdikleri yer olan yatak odalarında, mekânı ve mobilyalarını kullanırken karşılaştıkları güçlüklerin ve kolaylıkların tespit edilmesi, sosyal yaşamının mobilya ve mekân bağımlılığına göre memnuniyetinin analiz edilmesi ve araştırmanın amaçları doğrultusunda yatağa bağımlı olan bireylerin yaşam kalitelerini artırmak hedeflenmiştir. Bu amaca yönelik olarak memnuniyet tespit anketi hazırlanmış olup, 101 yatağa bağımlı birey ve yakını olan kişi ile anket 101 yatağa bağımlı birey ve yakını olan kişi ile anket, bir kısmı ile de gözlem yapılmıştır. Anket sonuçlarının analizi neticesinde, yatağa bağımlı bireylerde %28,96'sının yatak odası donatı elemanlarını kullanmakta, %22,08'inin yatak odası mobilyalarını kullanmakta, %36,86'sının kişisel bakımda ve %28,88'inin yaşamsal aktivitelerde çok fazla zorlandıkları, dolayısıyla yaşam kalitelerinin ciddi oranda düştüğü gözlemlenmiştir. Çalışma tamamlandığında, hedeflendiği gibi bu bireylerin yaşam kalitelerini artırabilmek için; yatak odası mobilyalarında, mekân donatılarının yerleşiminde ve bu donatıların kullanımlarını kolaylaştırma konusunda iyileştirmeler yapılması, özellikle yatağa bağımlı kişilerin çevresi başta olmak üzere tüm toplumun bilinçlendirilmesi gerektiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the challenges and conveniences experienced by individuals who are dependent on beds when utilizing space and furniture in their bedrooms, which are the places where they spend most of their time. The study aims to analyze the impact of furniture and spatial arrangements on their social satisfaction and enhance the quality of life for bed-dependent individuals. To achieve these goals, a questionnaire was developed to assess satisfaction levels, and a survey was conducted involving 101 bed-dependent individuals and their caregivers. In addition to the survey, observations were also conducted on these individuals. The survey analysis revealed that 28.96% of bed - dependent individuals utilize bedroom fittings, 22.08% make use of bedroom furniture, and 36.86% encounter significant difficulties in personal care, while 28.88% face challenges in performing essential activities. Consequently, their overall quality of life has been significantly compromised. Upon completion of the study, it was concluded that improvements in bedroom furniture, the arrangement of spatial accessories, and the facilitation of their usage are essential to enhance the quality of life for these individuals. It is also crucial to raise awareness within society, particularly in the environments surrounding bed-dependent individuals.