Süt sığırı işletmelerinde kullanılan yemlerde aflatoksin b1 varlığının ve kolostruma geçme düzeyinin araştırılması
Investigation of aflatoxin b1 presence and transition level to colostrum in feed used in dairy cattle
- Tez No: 818566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada Erzurum Bölgesi'ndeki süt sığırı işletmelerinde yeni doğum yapmış ineklerin tükettikleri yemlerde Aflatoksin B1 (AFB1), ineklerden alınan kolostrum örneklerinde Aflatoksin M1 (AFM1) varlığı ve immunoglobulin (IgA, IgG ve IgM) düzeylerini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: İneklerin beslenmesinde kullanılan tüm yem çeşitlerinden (Toplam Hazırlanmış Rasyon-TMR, konsantre yem, kaba yem) uygun sayıda örnekler kolostrum numuneleriyle eş zamanlı toplanmıştır. Yemlerde AFB1, kolostrumda AFM1 ve immunoglobulin (IgA, IgG ve IgM) düzeyleri ticari test kitleri kullanılarak ELİSA yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgular: Örneklemeye katılan 15 farklı işletmede bulunan, 54 adet Montofon ve 36 adet Simental olmak üzere toplam 90 ineğin yaş ortalaması 4.11 ± 0.15 ve laktasyon sayısı ortalaması 2.3 ± 0.13 olarak belirlenmiştir. Kolostrum numunelerinde IgG en düşük 65.2 ± 9.9 mg/ml, en yüksek 105 ± 4 mg/ml, IgA en düşük 55 ± 6 pg/ml, en yüksek 112 ± 26 pg/ml, IgM en düşük 7.9 ± 0.41 ng/ml, en yüksek 11.6 ± 0.5 ng/ml olarak belirlenmiştir. Laktasyon sayısının veya ırkın kolostrum immunoglobulin oranı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı gözlenmiştir. Kolostrum örneklerinde AFM1 en düşük 0.293 ± 0.169 ppb, en yüksek 0.770 ± 0.185 ppb olarak belirlenirken yem numunelerinde AFB1 en düşük 0.018 ± 0.004 ppb, en yüksek 0.120 ± 0.012 ppb olarak belirlenmiştir. Sonuç: Hayvancılık işletmelerinde aflatoksinin kolostrum yolu ile buzağılara kontaminasyon riskinin azaltılması amacıyla kuru dönem hayvan beslemede kullanılan yem kaynaklarının temini, depolanması ve hayvana verilmesine kadar geçen süreçlerde özen gösterilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the presence of Aflatoxin M1 (AFM1) in colostrum from dairy cows and Aflatoxin B1 (AFB1) in the feed consumed by these animals on dairy farms in the Erzurum region. At the same time, immunoglobulin (IgA, IgG and IgM) levels were measured in colostrum samples. Materials and Methods: An appropriate number of samples from all feed types (Total Mixed Ration (TMR), concentrated feed, and roughage) used in the feeding of cows were collected simultaneously with colostrum samples. AFB1 in feeds as well as, AFM1, and immunoglobulin (IgA, IgG, and IgM) levels in colostrum were measured by the ELISA method using commercial test kits. Results: The mean age of 90 cows, 54 Montofon and 36 Simental, in 15 different farms participating in the sampling, was determined as 4.11 ± 0.15 and the lactation number as 2.3 ± 0.13. In colostrum samples, IgG was lowest at 65.2 ± 9.9 mg/ml, highest at 105 ± 4.4 mg/ml; IgA was lowest at 55 ± 6 pg/ml, highest at 112 ± 26 pg/ml; IgM was lowest at 7.89 ± 0.41 ng/ml, and the highest was determined as 11,6 ± 0.5 ng/ml. It was observed that the number of lactations or race did not have a significant effect on the colostrum immunoglobulin ratio. In colostrum samples, AFM1 was determined as the lowest 0.293 ± 0.169 ppb, and the highest 0.770 ± 0.185 ppb, while in feed samples, AFB1 levels were determined to be the lowest 0.018 ± 0.004 ppb and the highest 0.120 ± 0.012 ppb. Conclusion: In order to reduce the risk of aflatoxin passage to colostrum and milk, it is essential to pay attention to the processes from the supply of feed sources used in dry period animal feeding in livestock enterprises and to storage and as well as delivery processes.