Psikiyatri polikliniğine başvuran bireylerde COVID-19 hastalık algısı ve COVID-19 aşısına yönelik tutum
Perception of COVID-19 disease and attitude towards COVID-19 vaccine in individuals applying to the psychiatry outpatient clinic
  1. Tez No: 818565
  2. Yazar: NAZLICAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilin ilçe devlet hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran bireylerde COVID-19 hastalık algısı ve COVID-19 aşısına yönelik tutumlarını belirlemek ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla kesitsel olarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir ilin bir ilçesinde bulunan tek hastanede; psikiyatri polikliniğine 2021 yılında başvuran hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini 222 katılımcı oluşturdu. Araştırma verileri Hasta Bilgi Formu, COVID-19 Hastalık Algısı Ölçeği ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği kullanılarak toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel analiz yöntemlerinin yanı sıra Main Whitney U, Kruskal Wallis H ve Speraman Rho Korelesayon Analizi kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalamasının 44.45±18.01 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted to determine the perception of COVID-19 disease and attitudes towards the COVID-19 vaccine in individuals who applied to the district state hospital psychiatry outpatient clinic of a province in the Eastern Anatolia Region, and to evaluate the factors affecting it. The universe of the research is in the only hospital located in a district of a province in the Eastern Anatolia Region; consisted of patients who applied to the psychiatry outpatient clinic in 2021. Finally, the sample of the study consisted of 222 participants. Research data were collected using the Patient Information Form, the COVID-19 Disease Perception Scale, and the Attitudes Towards COVID-19 Vaccine Scale. In addition to descriptive statistical analysis methods, Main Whitney U, Kruskal Wallis H and Speraman Rho Correlation Analysis were used in data analysis. It was determined that the mean age of the participants was 44.45±18.01.