Jeotermal enerji ile absorbsiyonlu soğutma sisteminin Denizliilinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the availability of a geothermal energyabsorption cooling system in Denizli
  1. Tez No: 818580
  2. Yazar: BİNNUR ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, jeotermal enerjinin tarım bölgesinde iklimlendirme alanında kullanılması için tasarım yapılmıştır. Tasarımda soğuk muhafaza depoların ihtiyacını karşılamak için mekanik soğutma sistemlerinin alternatifi olan absorbsiyonlu soğutma sistemi kullanılmıştır. Bu sistem jeotermal enerjiden faydalanarak çalışmakta ve soğutma sistemi için çalışma akışkanı olarak LiBr- H₂O çifti kullanılmıştır. Çalışmada 200 ton elmanın soğuk hava deposunda muhafazası için depo boyutlandırılmış ve taban, tavan ve çatı için konstrüksiyonlar belirlenerek ısı iletim katsayıları bulunmuştur. Hesaplanan ısı iletim katsayıları yardımıyla soğutma yükü hesaplanarak 1015 m3 hacimli depo için soğutma yükü gereksinimi saptanmıştır. Tasarlanan soğutma deposu Denizli ili için en sıcak aylar olan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sıcaklık ortalamasına göre sistemde bulunan kondenser, absorber, evaporatör ve generatör elemanlarıyla ilgili hesaplamalar yapılarak toplam ısı transfer katsayıları hesaplanmış olup elemanların boyutlandırmaları yapılmıştır. Çalışmanın devamında jeotermal enerjiyle çalışan absorbsiyonlu soğutma sistemi ile jeotermal enerjiyle çalışan mekanik buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminin maliyet kalemleri belirlenerek gerekli hesaplamalar yapılmış ve bu iki sistem için maliyet analizi yapılmıştır. Jeotermal enerjiyle çalışan absorbsiyonlu soğutma sisteminin % 25 civarında avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a design was made for the use of geothermal energy in the field of air conditioning in the agricultural region. Absorption cooling system, which is an alternative to mechanical cooling systems, has been used in the design to meet the needs of cold storage warehouses. This system works by using geothermal energy and the LiBr - H2O pair was used as the working fluid for the cooling system. In the study, the warehouse was sized for the storage of 200 tons of apples in a cold storage room, and constructions for the floor, ceiling and roof were determined and heat conduction coefficients were found. By calculating the cooling load with the help of calculated heat conduction coefficients, the cooling load requirement was determined for the warehouse with a volume of 1015 m3 .The designed cooling tank is designed to be used in June, July, August and September, which are the hottest months for Denizli. The total heat transfer coefficients were calculated by making calculations about the condenser, absorber, evaporator and generator elements in the system according to the temperature average, and the dimensions of the elements were made. In the continuation of the study, the cost items of the absorption cooling system working with geothermal energy and the mechanical vapor compression cooling system working with geothermal energy were determined and necessary calculations were made and cost analysis was made for these two systems. It has been seen that the absorption cooling system working with geothermal energy is advantageous about 25%.