Metal oksit katalizörlerin sentezlenmesi, hidrojen üretim reaksiyonlarindaki elektrokatalitik ve fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of metal oxide catalysts, investigation of electrocatalatic and photocatalytic behaviors in hydrogen production reactions and investigation of their properties
  1. Tez No: 818652
  2. Yazar: İLAYDA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, suyun elektrolizi ve borlu yakıtların (AB ve SBH) hidrolizi ile hidrojen üretiminde kullanılması amacıyla 𝐶𝑜3𝑂4 ve 𝐹𝑒2𝑂3 temelli katalizörler sol jel tekniği kullanılarak sentezlenmiş, elektrokatalitik ve fotokatalitik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen toz formdaki katalizörler, elektrodepozisyon yöntemi ile camsı karbon elektrot üzerine yüklenerek elektrokatalitik aktiviteleri incelenmiş ve 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 katalizörü, HER'de 10 𝑚𝐴/𝑐𝑚2'de 357 mV ile en düşük aşırı potansiyele sahip en aktif elektrokatalizör olduğu belirlenmiştir. 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 katalizörü varlığında, borlu yakıtlardan katalitik ve fotokatalitik hidrojen üretimi incelendiğinde aktif olduğu ve en iyi performansın 0.30 M AB ile 20 mg 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 koşulları altında 12 L. dk-1 HER değeri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 𝐶𝑜3𝑂4 and 𝐹𝑒2𝑂3 based catalysts were synthesized using sol gel technique, and their electrocatalytic and photocatalytic properties were investigated in order to use them in hydrogen production by electrolysis of water and hydrolysis of boron fuels (AB and SBH). The obtained powdered catalysts were loaded on the glassy carbon electrode by electrodeposition method and their electrocatalytic activities were investigated and 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 catalyst was the most active with the lowest overpotential at 357 mV at 110 𝑚𝐴/𝑐𝑚2 in HER. was found to be an electrocatalyst. When the catalytic and photocatalytic hydrogen production from boron fuels was examined in the presence of 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 catalyst, it was concluded that it was active and the best performance was 12 L.min-1 HER under 0.30 M AB and 20 mg 𝐵𝑖−𝐶𝑜3𝑂4 conditions.