Hydrogen generation from conventional fuels over mesoporous mixed oxide catalysts under time interrupted reaction conditions
Zaman kesikli reaksiyon koşullarında mezoporoz oksit katalizörleri kullanılarak hidrokarbonlardan hidrojen üretimi
- Tez No: 318946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN YILMAZ, PROF. DR. DENİZ ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Co ve Pb içeren mezo gözenekli katalizörlerin metan kısmi oksidasyon reaksiyonundaki aktiviteleri incelenmiştir. Sol-gel, emdirmeli yükleme ve post grafting yöntemleri kullanılarak farklı yüzdelerde Co ve/veya Pb içeren mezo gözenekli SBA-15 katalizörleri sentezlenmiştir. Sentezlenen katalizörlerin karakterizasyonu XRD, BET, FTIR, TEM, Raman karakterizasyon metotları kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında ayrıca gaz faz metan oksidasyonunun modellemesi ve değişik gözenek boyutuna sahip mezo gözenekli malzemelerin sentezlenmesi çalışması da gerçekleştirilmiştir.Sol-gel metodu ile hazırlanan örneklerin XRD analizi cobaltın Co3O4 formunda, kurşunun ise PbO formunda olduğunu göstermiştir. Kobalt yüklü örneklerin BET analizi örneklerin yüzey alanının 479,5-640,1 m2/g aralığında olduğunu göstermiştir. Ancak Pb yüklü örneklerde yüzey alanı yükleme miktarının artışı ile birlikte 4.63 m2/g değerine kadar düşmüştür. XRD ve BET sonuçlarına göre hem kobalt hem de kurşun içeren örneklerin düzenli yapısının tamamen kaybolduğu gözlenmiştir.Islaklık başlangıcı ile emdirme ve post grafting yöntemi ile hazırlanan örneklerin karakterizasyonu ise BET, TEM, Raman ve XPS analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Hem BET hem de TEM sonuçlarına göre tüm örnekler düzenli mezogözenek yapısına sahiptir. TEM sonuçları ayrıca göstermiştir ki, ıslaklık başlangıcı ile emdirme yöntemi ile hazırlanan Co(5%) Pb(5%)-SBA-15 örneğinde büyük kobalt ve kurşun oksit kristalleri oluşmuştur. Raman analiz sonuçları cobaltın Co3O4 formunda olduğunu göstermiştir. XPS sonuçlarına göre tüm cobalt içeren örnekler Co3O4 ihtiva etmektedir.Metan kısmı oksidasyounu reaksiyonu sabit yatak reaktöründe 50-850°C sıcaklık aralığında atmosferik basınç altında yapılmıştır. Reaksiyon testi sonuçlarına göre, 0.5%Rh-Co-SBA-15 katalizör örneği en yüksek katalitik aktivite (82%) ve en yüksek H2 seçiciliğini göstermiştir. Değerli metal içermeyen örnekler daha düşük katalitik aktivite göstermiştir. Ancak kobalt içeren örneklere kurşun eklenmesi ile katalitik aktivite artmış ve H2 üretim sıcaklığı daha düşük sıcaklıklara kaymıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, catalytic activity of the Co and/or Pb-SBA-15 mesoporous catalysts in methane partial oxidation reaction was investigated. By using sol-gel, incipient wetness impregnation and post grafting method, SBA-15 samples are incorporated with Co and/or Pb at different weight loadings to provide a controlled geometry in nanometer scale. The characterization of the synthesized samples was done by XRD, N2 adsorption isotherms, FTIR, TEM images, Raman and XPS analysis. In the present study also, gas phase methane partial oxidation modeling and the synthesizing of mesoporous SBA-15 silica with different pore sizes were investigated.For the samples prepared by sol-gel method, XRD analysis showed that cobalt exists in the form of Co3O4 and Pb exists in the form of PbO. BET surface areas of the Co loaded catalysts are in the range of 479.5-640.1 m2/g. However, in Pb loaded samples, higher metal loading decrease the surface area up to 4.63 m2/g. Considering the both Co and Pb containing bi-metallic samples, XRD and BET results revealed that the ordered hexagonal mesostructure was fully destroyed.The samples prepared by incipient wetness impregnation and post grafting method were characterized by using BET, TEM, Raman and XPS analysis. According to the BET results all the samples show ordered mesostructure in agreement with TEM results for all Co and/or Pb-SBA-15 mesoporous samples. TEM results also revealed that, the Co(5%)Pb(5%)-SBA-15 catalyst prepared by incipient wetness impregnation method possesses big cobalt and lead oxide crystallines on the mesoporous structure. Raman analysis results indicated that cobalt exist in Co3O4 form. According to XPS results all samples containing cobalt include Co3O4.The partial oxidation of methane was carried out in a fixed bed flow-type reactor in a temperature range of 50?850°C under atmospheric pressure. According to the reaction test results, the 0.5%Rh-Co-SBA15 catalyst shows the highest methane conversion (82%) and H2 selectivity. The non-precious metal shows lower reactivities, addition of Pb to the Co-SBA-15 catalyst increases the catalytic activity and decrease the H2 production temperature.