Banknot tasarımında sorunlar ve tasarım önerileri
Problems in designing banknotes and suggestions for design
  1. Tez No: 81868
  2. Yazar: İLKNUR DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASİP PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Banknot, en kısa tanımıyla kâğıt paradır. Kullanıldığı dönem hakkında bilgi verme özelliğiyle birer belge niteliği taşır. Banknot insanların gündelik hayatında en çok kullandığı iletişim araçlanndandır. Alım gücüne sahip olması bakımından insanlar için ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle banknotlarda güvenliğin sağlanması için çeşitli önlemler geliştirilmiştir. Banknot tasarımcısı güvenlik önlemlerini teknolojinin değişimi ile birlikte değerlendirip, banknottaki görsel öğelerle dengeli hale getirmelidir. Tasarımcı, baknotun baskıdaki 1. kupürü ile 1 milyonuncu kupürü arasındaki tutarlılığı korumak için banknotun ilk oluşumundan son anma kadar baskı sürecini iyi bilmesi ve baskı uzmanlarıyla kollektif bir çalışma yapması gerekmektedir. Ülke kimliğinin bir göstergesi olan banknotların doğru ve etkili biçimde insanlığın kullanımına sunulması ve onlann gelecek kuşaklara taşınması sorumluluğu öncelikle banknot tasarımcılarına düşmektedir. Tasarımcının banknottaki tasarım sorunlarını bilmesi, doğru öneriler üretebilmesini sağlayacaktır. Bu düşünceden hareketle bu araştırmada banknottaki görsel öğelerin incelenmesi yanında basımı ve tasarımı konusunda bilgilendirici açıklamalara yer verilmiş, öneri uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Banknotes can very briefly be defined as“paper money”and owing to their function of casting light on the period they have been used each serves as a document. Banknote is among the most frequently utilised means of communication in people's daily lives. It is specifically significant in the eyes of people as it has purchasing power. That is why a number of measures have been devoloped so as to enable banknote security. A designer of banknotes has to assess security measures in concordance with technological change and designer needs to know the printing process well from the very beginning to the end and cooperate with printing people in order to maintain the consistency between the first and the millionth note. It is primarily the designer's responsibility to put the banknotes-indicators of a country's identy-use of humanity in a correct and effective way and transfer them to future generations. The awareness of problems in design will enable the designer to make convenient suggestions on banknote printing and design as well as an examination of visual elements on banknotes, and suggested applications have been included in this research.