Türkiye'de asgari geçim indirimi uygulaması ve gelirin yeniden dağılımı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Minimum living allowance practice and analysing the effects on income redistribution in Turkey
  1. Tez No: 818713
  2. Yazar: EMRE ATSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, ücret kazancı elde edenler için Türk Vergi Sisteminde yapılan değişikliklerin gelir dağılımı ve vergi adaleti üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmada, vergileme teorileri, ödeme gücü yaklaşımı ve asgari geçim indirimi kavramları teorik olarak açıklanmış ve Türkiye'deki uygulama örnekleri incelenmiştir. Çalışmada, 2008-2015 yılları arasındaki dönem TÜİK verileri ile değerlendirilmiştir. Türkiye'deki asgari geçim indirimi uygulamasının vergileme tarihini, uluslararası karşılaştırmalarını ve gelir dağılımı ve vergi adaleti üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmada, Gini katsayısı ve fark analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, asgari geçim indiriminin vergi adaletini sağlamadaki rolü ve zorlukları tartışılmıştır. Sonuç olarak TÜİK GYK araştırması kapsamında hane bazında bağlı bulunan aile durumları detaylıca çalışma kapsamında değerlendirilerek ücret kazancı elde edenler için hesapladığımız AGİ neticesinde gelir dağılımında 2008 ve 2015 yıllarında gözle görülür bir iyileşme olduğu saptanmış, uygulamanın bu iyileştirmedeki etkisini artıracak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of changes in the Turkish Tax System on income distribution and tax justice for wage earners. The study explains taxation theories, ability-to-pay approach and minimum living allowance concepts theoretically and examines application examples in Turkey. The period between 2008-2015 is evaluated with TURKSTAT data. The study analyzes the history of minimum living allowance application in Turkey, international comparisons, and its effects on income distribution and tax justice. Gini coefficient and difference analysis methods are used in the study. The role and difficulties of minimum living allowance in ensuring tax justice are discussed. As a result, within the scope of the TURKSTAT SLIC research, the family status of households was evaluated in detail within the scope of the study, and as a result of the MLA calculated for those who earn wages, a noticeable improvement was found in the income distribution in 2008 and 2015, and suggestions were presented to increase the effect of the application in this improvement.