Talasemik hastalarda hematolojik belirteçlerle ekokardiyografik ve elektrokardiyografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of ecocardiographic and electrocardiographic findings with hematological markers in thalasemic patients
  1. Tez No: 818714
  2. Yazar: ALPER ALP
  3. Danışmanlar: UZMAN MERT ÖZBAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beta talasemi major hastalarında transfüzyonlar ve demir şelasyon tedavisi sağkalımı anlamlı bir biçimde arttırmış ve morbiditeyi azaltmıştır. Bununla birlikte, kardiyak komplikasyonlar halen anlamlı derecede morbiditeye sebep olmakta ve transfüzyon bağımlı talasemi hastalarındaki mortalitenin en önde gelen sebebi olmaya devam etmektedir. Kardiyak disfonksiyon kalp yetersizliği, aritmiler ve erken ölüm gibi klinik tablolarla ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalar efor dispnesi, öksürük, yorgunluk gibi sol kalp yetmezliği semptomlarıyla başvurmaktayken, önemli bir kısım hasta da sağ ventrikül disfonksiyonu bulgularıyla karşımıza çıkabilir. Çalışmamızda 01.01.2009-01.12.2009 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinikleri ve Poliklinikleri, Erişkin Hematoloji Polikliniği, Pediatrik Hematoloji Kliniği ve Poliklinikler'ine başvuran Talasemi major ve Talasemi intermedia tanılı 84 vaka alınmıştır. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Her olgunun yaş, cinsiyet, transfüzyon sıklığı, kilo, boy, tanı yılı, splenektomi varlığı, hemoglobin ve hematokrit değerleri, trombosit, lökosit sayıları, ferritin düzeyi, kreatinin, pro-BNP, AST, ALT değerleri, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik bulguları kaydedilmiştir. Kontrol grubu olarak kardiyak hastalık öyküsü olmayan 15-33 yaş arasındaki sağlam 26 adelosan ve yetişkin popülasyon çalışma kapsamına alınmıştır. Kalp hızı değişkenliği için hastalara, 24 saat süre ile ambulatuvar EKG takibi yapılmıştır. 24 saatlik Holter elektrokardiyografi incelemesinde ortalama SDNN değeri talasemi hastalarında kontrol grubuna göre düşük bulundu(p=0,0001). Çalışmamızda ferritin düzeyiyle LVEF ve SVKİ arasında bir ilişki saptanmadı. Ekokardiyografik olarak sağ ventrikül çapı ile ferritin düzeyi ters koreleydi(p=0,022). Sol ventrikül end sistolik hacmi(LVESV) talasemik hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu(p=0,005). Pulmoner akım velositesi hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek ölçüldü(p=0,0001). Pulmoner akselerasyon zamanı talasemi hastalarında kontrol grubuna göre daha kısa saptandı(p=0,0001). Sonuç olarak biz bu çalışmamızda, talasemik hastalarda pulmoner akım velositesi ve pulmoner akselerasyon zamanı gibi ekokardiyografik parametrelerin ölçümünün önemli olabileceğini, bu hasta grubunun izleminde ileriki dönemde gelişebilecek pulmoner hipertansiyonun öngörülebilirliğinin tespiti için daha geniş mortalite çalışmalarının yapılabileceğini vurgulamak istedik. Yine bulgularımız ve literatür bilgileri doğrultusunda 24 saatlik Holter takibinin de bu hastalarda aritmi risk değerlendirilmesinde kullanılabilir olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In beta thalassaemia major; transfusions and iron chelation therapy have significantly improved the survival and reduced the morbidity. However, heart complications still represent significant morbidity and remain the leading cause of mortality in transfusion dependent thalassaemia patients. Cardiac dysfunction with congestive heart failure, arrhythmias and ultimately, premature deaths continue to present. Although some patients can present with symptoms of left-sided heart failure including exertional dyspnea, cough and fatigue, followed by râles and gallop rhythm on chest auscultation, it is worth noting that the majority presents with symptoms and signs of right ventricular dysfunction. In our study 84 patients of Thalassemia major and Thalassemia intermedia who admitted to Internal Medicine Policlinics, Hematology Policlinics, Pediatry Policlinics and who were treated at Internal Medicine Clinics and Pediatry Clinics of Tepecik Education and Research Hospital between 01.01.2009-01.12.2009 were investigated retrospectively. The age, sex, transfusion frequency, weight, height, date of diagnosis, presence of splenectomy, hemoglobin and hematocrit levels, platelet and white blood cell, ferritin levels, creatinine, proBNP, AST and ALT levels, echocardiographic and electrocardiyographic findings of all patients were examined carefully. As the control group, 26 healthy adults and adolescence population without the history of any cardiac diseases, aged between 15-35 years were chosen. For examining heart rate variability; 24 hours Holter electrocardiyography was performed on patients and on control group. In 24-Hour Electrocardiographic Ambulatory Recordings, mean SDNN levels were lower in thalassaemic patients than control group(p=0,0001). In our study no statistically meaningful relationship was found between ferritin levels and LVEF, LVMI. As an echocardiographic parameter, right ventricle diameter was reverse correlated with ferritin levels(p=0,022). Left ventricle end systolic volume was higher in thalassaemic patients than control group(p=0,005). Pulmonary flow velocity was higher in thalassaemic patients than control group, meaningful difference was observed (p=0,0001). Pulmonary acceleration time was shorter in thalassaemic patients than control group, it has shown statistically meaningful difference(p=0,0001). As a result, in our study we aimed to show that measurement of echocardiographic parameters such as pulmonary flow velocity and pulmonary acceleration time in follow-up of thalassaemic patients can be important, and can give inspiration for mortality trials aiming the early prediction of future pulmonary hypertension in this group of patients. Also, due to the results of our study and review of literature 24-Hour Electrocardiographic Ambulatory Recording can be used for the risk evaluation of arrhythmias in thalassaemic patients.