Güvenlikleştirme kuramı perspektifinden antropojenik iklim değişikliği: Amerika Birleşik Devletleri iklim güvenliği söylemi (2009-2022)
Anthropogenic climate change from the perspective of securitization theory: The climate security discourse of the United States of America (2009–2022)
- Tez No: 818715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
21. yüzyılda yeryüzünün karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden biri iklim değişikliğidir. İklim değişikliğinin çeşitli unsurlar üzerindeki olumsuz etkileri, sınırları aşmakta ve çok boyutlu güvenlik tehditlerini de beraberinde getirmektedir. Bu durum değişen iklim sorununun, genişletilmiş güvenlik anlayışı çerçevesinde analiz edilmesini gerektirmektedir. Güvenliğin askeri olmayan bir yönüne işaret eden iklim değişikliği, ulus-devlet bekasının öncelendiği nesnelci bir yaklaşım dahilinde ele alınamamaktadır. Kopenhag Okulu'nun çıkış noktasını oluşturan bu durum, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi çevre sorunlarının sektörel bir analiz yoluyla değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Esas itibariyle çevresel sektöre ilişkin temel argümanlar, iklim değişikliği ve güvenlik ilişkisine de ışık tutmaktadır. Tüm ulusların değişen iklimle mücadele amacıyla yerel ve küresel ölçekte gerçekleştirilen eylemlere katkıda bulunması elzemdir. Küresel bir güç ve sera gazı emisyonlarındaki tarihsel sorumluluğu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) iklimle mücadeledeki çabalara öncülük etmesi kritik bir önem taşımaktadır. ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadeledeki yerel çabaları ve uluslararası konumu, esas itibariyle ABD başkanlarının iklim değişikliğine yönelik tutumları tarafından yönlendirilmektedir. Kopenhag Okulu tarafından geliştirilen güvenlikleştirme teorisi, ABD başkanlarının iklim değişikliğini aciliyete sahip bir güvenlik tehdidi olarak inşa edilmesine yönelik tercihleri bakımından kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Öznel bir yaklaşıma dayanan bu süreç, güvenlikleştirici aktörün söz edimiyle açığa çıkmakta; linguistiğin söylemsel unsurlarını içermektedir. Bu çalışmanın amacı, 2009-2022 yılları arasında ABD başkanları tarafından iklim değişikliğinin güvenlikleştirilmesine yönelik hamlelerin teorik olarak analiz edilmesi ve iklim güvenliği söylemindeki benzerlik ve farklılıkların saptanmasıdır. Aynı zamanda çalışmanın, değişen iklim ve güvenlik ilişkisinin detaylandırılması ve ABD başkanları nezdinde iklim güvenliği söyleminin tarihsel gelişimine yönelik bir görünüm oluşturulması açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, one of the greatest threats facing the earth is climate change. The adverse impacts of climate change on various values have been transcend the borders and bring with them multi-dimensional security threats. This situation has necessitated analysing the changing climate challenge in the context of broadened understanding of security. Climate change, which indicates to a non-military dimension of security cannot be considered within the framework of an objectivist approach that prioritizes the survival of nation-state. This situation, which constitutes the origin of the Copenhagen School makes it possible to evaluate environmental problems such as climate change and global warming by the means of sectoral analysis. Moreover, the main arguments regarding the environmental sector illuminate the link between climate change and security. It is essential that all nations contribute to local and global action to combat a changing climate. Due to its position as a global power and historical responsibility for greenhouse gas emissions, it is crucial that the United States of America (USA) leads the efforts to fight against climate change. The local efforts and international position of the USA in the combat against climate change have mainly directed by American presidents' attitudes toward climate change. The securitization theory which was originally developed by Copenhagen School has been provide a theoretial framework for American presidents' preferences to construct climate change as an urgent security threat. The process, which is based on a subjective approach, is revealed through the speech act performed by the securitizing actor; it includes discursive elements of the linguistics. The purpose of the study is to theoretically analyze the moves towards the securitization of climate change by the American presidents between 2009-2022 and to idenfity similarities and dissimilarities within the climate security discourse. In the meantime, it is thought that the study will be beneficial in terms of elaborating the changing climate and security link and constituting a framework for the historical development of the American presidents' climate security discourse.