Ortaokul öğretmenlerinin matematik sınıflarında farklılaştırma yöntemlerinin karşılaştırılması: MEB, IB, Cambridge örneği
Comparison of secondary school mathematics teachers' differentiation methods: The case of MoNE, IB, Cambridge
- Tez No: 818735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), International Baccalaureate (IB) ve Cambridge okullarında görev yapan ortaokul matematik öğretmenlerinin derslerinde hangi farklılaştırma yöntemlerini kullandıklarını belirlemek ve kendi yöntemlerine dair görüşlerini incelemektir. Bu araştırmada, nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu dört MEB, üç IB ve üç Cambridge okullarında görev yapan toplam 10 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanması yarı yapılandırılmış mülakatlar ile gerçekleştirilmiştir. Durum çalışmasına dayanarak araştırma süreci takip edilmiş ve analiz kısmında Moustakas'ın transandantal fenomenoloji tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, beş ana tema altında inşa edilmiştir. Farklılaştırılan unsurlar teması içerik, süreç, değerlendirme ve takip, duygulanım ve öğrenme ortamı, öğrencileri dikkate alarak farklılaştırma teması hazır bulunuşluk, ilgi duyulan şeyler ve öğrenen profili, farklılaştırmanın ilkeleri teması seviyeye uygun görevler, kaliteli öğretim programı, öğretmek, esnek gruplara ayırmak, sürekli değerlendirmek ve topluluk inşa etmek, farklılaştırma bilgi ve tecrübesi ilgi duyma, öğretmen eğitimi, hayat tecrübesi, akran paylaşımı, farklılaştırmaya verilen anlam, farklılaştırma uygulamalarının pratikleştirilmesi, farklılaştırma uygulamalarının zorlukları ve farklılaştırma uygulamalarının olumlu sonuçları ve son olarak öğretmenlik mesleği teması öz değerlendirme, meslek algısı ve içsel olarak doğru olana yönlenme alt temalarından oluşmaktadır. MEB öğretmenleri ve IB, Cambridge öğretmenlerinin farklılaştırmayı farklı şekilde ele aldıklarına ulaşılmıştır. MEB öğretmenlerinde farklılaştırma büyük oranda seviye sınıfları olarak ele alınırken IB ve Cambridge öğretmenleri sınıfları en baştan karma olarak kabul etmişlerdir. Öte yandan MEB öğretmenleri üstün zekalı ve BEPli öğrencilere vurgu yaparken IB ve Cambridge öğretmenleri öğrencilerin herhangi bir farklı olma durumu üzerinden ele almıştır. Bunlar arasında öğrencilerin ilgi alanları, bireysel ihtiyaçları, duygusal durumları, aile sorunları, öğrenme hızları gibi konular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which differentiation methods are used by secondary school mathematics teachers working in the Ministry of National Education (MoNE), International Baccalaureate (IB) and Cambridge schools and to examine their views on their own methods. A multiple case study design, which is one of the qualitative research designs, was used in this study. The study group consisted of four MoNE teachers, three IB teachers, and three Cambridge teachers. A qualitative research method was applied to collect the data, and semi-structured interviews were conducted. Following the case study approach, the research process was followed, and the technique of Moustaka's transcendental phenomenology was used in the analysis. Based on the research data, five main themes were identified. The theme of differentiated elements encompasses sub-themes of content, process, assessment and monitoring, emotion, and learning environment. Considering the students, the theme of differentiation includes readiness, areas of interest, and learner profiles, as well as the principles of differentiation which consist of tasks appropriate to the level, a high-quality teaching program, effective instruction, flexible grouping, continuous assessment, and community building. Within the context of differentiation, there is also the sub-theme of knowledge and experience, which involves interest, teacher training, life experience, peer sharing, the significance attributed to differentiation, practical implementation of differentiation practices, challenges of differentiation practices, and positive outcomes of differentiation practices. Lastly, the theme of the teaching profession encompasses self-evaluation, perception of the profession, and internal alignment with what is right. It has been found that MoNE teachers and IB, Cambridge teachers handle differentiation differently. While differentiation in MEB teachers is mostly considered as level classes, IB and Cambridge teachers have accepted classes as mixed from the beginning. On the other hand, while MEB teachers emphasized gifted and IEP students, IB and Cambridge teachers focused on any difference between students. These include subjects such as students' interests, individual needs, emotional states, family problems, and learning speeds.