Meme manyetik rezonans görüntüleme sonrası ikinci bakı ultrasonografi ile lezyon saptamada manuel ultrasonografi ve otomatik ultrasonografinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the diagnostic efficiency of handheld breast ultrasound and automatic breast ultrasound as second look ultrasound techniques for the detection of lesions detected at breast mri
  1. Tez No: 818737
  2. Yazar: ÜLKÜ TUBA PARLAKKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA GÜL İÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Meme Manyetik Rezonans Görüntüleme Sonrası İkinci Bakı Ultrasonografi ile Lezyon Saptamada Manuel Ultrasonografi ile Otomatik Ultrasonografinin Etkinliğinin Karşılaştırılması Amaç: Memede manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sonrası ikinci bakı ultrasonografi (US) ile lezyon saptamada manuel US ve otomatik US'nin (ABUS) etkinliğinin prospektif olarak karşılaştırılması Materyal ve Metod: Çalışmaya yaş aralığı 24-73 arasında değişen 46 olguda meme MRG'de saptanan, önceki US tetkikinde görülmemiş olan 58 lezyon dahil edildi. Olgulara manuel US ve ABUS ile ikinci bakı US yapıldı. Manuel US ve ABUS'un ikinci bakı US'de lezyon bulmada etkinliği lezyon tipine, büyüklüğüne, lokalizasyonuna, meme yapısına ve patolojik sonuçlara göre değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin analizinde Pearson Ki kare testi, Yates düzeltmesi, Fisher's Exact test ve Fisher Freeman Halton Exact test kullanılmıştır. İki gözlem arasındaki uyum Kappa istatistiği ile incelenmiştir. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: MRG'de saptanan lezyonların 51'i (%87.9) manuel USG ile 41' i (% 70.7) ABUS ile görülmüştür. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.019). MRG'de izlenen lezyonların 12'si (%20.7) yalnızca manuel US'de, 2' si (%3.4) yalnızca otomatik US ile görülmüştür. 5 lezyon (%8.6) her ikisinde de saptanamamıştır. US rehberliğinde (n:30) veya MR rehberliğinde (n:6) yapılan biyopsilere, cerrahi eksizyona (n:37) veya takip (n: 6, 9-13 ay, ort: 11±4 ay) sonuçlarına göre lezyonların 24'ü (%41,4) benign, 15'i (%25,9) yüksek riskli lezyon, 19'u (%32,8) malign olarak sonuçlanmıştır. Benign lezyonların 7'si sadece manuel US ile, yüksek riskli lezyonların 3'ü sadece manuel US ile, malign lezyonların 2'si sadece manuel US ile ve 2'si sadece ABUS ile saptanabilmiştir. Her iki yöntemle de saptanamayan 5 lezyonun 3'ü benign (%60), 2'si (%40) yüksek risklidir. Sadece manuel US ile saptanabilen 12 lezyonun 7'si benign (%58,3) 3'ü (%26) yüksek riskli, 2'si (%16,7) maligndir. Sadece ABUS ile saptanabilen 2 lezyonun ikisi de maligndir. Çalışmamızda manuel US'de ve ABUS görüntülemede lezyon boyutu, lezyon derinliği, lezyon tipi (kitle/ kitle dışı), lezyon lokalizasyonunda parankim yoğunluğu, kinetik özellikleri, kitlesel lezyonların şekli ve kenar özellikleri, kitle-dışı lezyonların kontrastlanma paterni açısından manuel US ve ABUS karşılaştırılmış ve lezyon saptanan ve saptanmayan olgular arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda manuel US, kinci bakı US ile lezyon saptamada ABUS'a göre daha üstün bulundu. Bununla birlikte, manuel US'de bulunamayan lezyonların saptanmasında ABUS incelemenin ek katkısı olduğu ve US incelemede saptanan lezyonların sayısını arttırarak MRG kılavuzluğunda biyopsiye duyulan ihtiyacı ve MRG biyopsi oranlarını azaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Comparing the Diagnostic Efficiency of Handheld Breast Ultrasound And Automatic Breast Ultrasound As Second Look Ultrasound Techniques For The Detection Of Lesions Detected At Breast MRI Objectives: The aim of this study was to compare prospectively the effectiveness of hand-held ultrasound (US) and Automated Breast Ultrasound (ABUS) as second-look US techniques in the detection of lesions that were demonstrated on breast magnetic resonance imaging (MRI) examination. Materıals and Methods: A total of 58 lesions, detected in 46 petients on breast MRI but not seen on previous US examination, were included in the study (ages from 24 to 73). Second-look US with manual US and ABUS were performed on the patients. The effectiveness of manual US and ABUS in detecting lesions in the second-look US examinations were evaluated based on lesion type, size, localization, breast parenchyma, and pathological results. Categorical variables were analyzed using Pearson's chi-square test, Yates correction, Fisher's Exact test, and Fisher Freeman Halton Exact test. The agreement between two observations was examined using the Kappa statistic. The significance level for the study was accepted as 0.05. Results: Among the lesions detected on MRI, 51 (87.9%) were visualized with manual US, while 41 (70.7%) were visualized with ABUS. The difference between the two methods was statistically significant (p=0.019). Among the lesions observed on MRI, 12 (20.7%) were only detected with manual US, 2 (3.4%) were only detected with ABUS, and 5 lesions (8.6%) were not detected by either method. According to the results of US-guided (n=30) or MRI-guided (n=6) biopsies, surgical excision (n=37), or follow-up (n= 6, 9-13 months, mean: 11±4 months), 24 lesions (41.4%) were benign, 15 (25.9%) were high-risk lesions, and 19 (32.8%) were malignant. 7 benign, 3 high-risk and 2 malignant lesions were detected only with manual US, whereas 2 malignant lesions were detected only with ABUS. Among the 5 lesions that were not detected by either method, 3 were benign (60%) and 2 (40%) were high-risk. Among the 12 lesions detected only with manual US, 7 were benign (58.3%), 3 (26%) were high-risk, and 2 (16.7%) were malignant. Both lesions detected only with ABUS were malignant. In our study, there was no statistically significant difference between the number of lesions detected on manual US and ABUS in terms of lesion size, depth, lesion type (mass/non-mass), lesion localization, parenchymal density, kinetic features, shape and margin characteristics of mass lesions, and contrast enhancement patterns of non-mass lesions (p>0.05). Conclusions: In our study, manual US was found to be superior to ABUS in detecting lesions in the second-look US. However, ABUS had an additional contribution in detecting lesions that were not visualized on manual US, increasing the number of lesions detected on US examination, and potentially reducing the need for biopsy under MRI guidance and MRI biopsy rates.