Gestasyonel diyabet yönetiminde simülasyonla öğretim yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of teaching method with simulation in gestational diabetes management
  1. Tez No: 818783
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESEY ÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ebelik öğrencilerinin GDM yönetiminde senaryo temelli gerçekliğe yakınlığı yüksek simülasyon yönteminin memnuniyet ve kendine güven durumları ile öğretim yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrol-müdahale şeklinde tasarlanan bu araştırma Nisan–Temmuz 2022 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ebelik Bölümü simülasyon laboratuvarında gerçekleştirildi. Öğrencilerin ağırlıklı not ortalamasına göre tabakalanmış örneklem grubundan basit randomizasyon yöntemi ile 80 öğrenci (Deney=40, Kontrol=40) araştırma örneklemini oluşturdu. Literatür doğrultusunda teorik eğitim içeriği, bilgi değerlendirme formu ve simülasyon uygulamasında kullanılacak olan senaryolar oluşturuldu. Araştırmanın uygulama aşamasında ilk olarak her iki gruba tanıtıcı bilgi formu ile bilgi değerlendirme ön testi uygulandı. Ardından teori eğitimi verildi. Bu uygulamadan sonra kontrol grubuna hiçbir girişimde bulunulmadı. Deney grubuna farklı zamanlarda 3 senaryo uygulandı. Deney grubuna her üç simülasyon uygulamasından sonra“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”uygulandı. 3. senaryonun hemen ardından her iki gruba son test uygulandı. Son testten 5 hafta sonra deney ve kontrol grubuna kalıcılık izlem testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the satisfaction and self-confidence of the scenario-based simulation method with high closeness to reality and the effectiveness of the teaching method in midwifery students in the management of GDM. Materials and Methods: This research, which was designed as a randomized control-intervention, was carried out between April and July 2022 in the simulation laboratory of Karabuk University, Faculty of Health Sciences, Midwifery Department. From the sample group stratified according to the weighted grade point average of the students, 80 students (Experiment=40, Control=40) formed the research sample by simple randomization method. In line with the literature, theoretical training content, information evaluation form and scenarios to be used in the simulation application were created. In the application phase of the research, firstly, an introductory information form and a knowledge evaluation pre-test were applied to both groups. Then theory training was given. After this application, no attempt was made to the control group. Three scenarios were applied to the experimental group at different times.