Hipotalamik termoregülasyonun iskemik hasar üzerindeki nöroprotektif etkisi
Neuroprotective effects of hypothalamic thermoregulation on ischemic injury
- Tez No: 818802
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akut iskemik inme, dünya çapındaki inmelerin yaklaşık %85' inin birincil nedenidir. Yapılan araştırmalar hastaneye yatış ile ilk müdahale arasında geçen sürenin olabildiğince az olmasının eldeki tedavi yöntemlerinde başarı oranını arttıracağını göstermiştir. Ancak kısıtlı tedavilerdeki limitasyonlar sebebi ile inme için alternatif tedavi yöntemlerinin araştırılması devam etmektedir. Terapötik hipotermi, alternatif tedavi için güçlü bir yaklaşım olarak görülmektedir. Terapötik hipoterminin serebral iskemide protektif etkinliği deneysel modellerde kabul edilmektedir. Yapılan klinik çalışmalar insanlarda da iyileştirici sonuçlar doğurduğunu göstermektedir. Bu tez kapsamında hipotermiyi indüklemek üzere DMHVgat2 nöronlarının manipülasyonu kemogenetik yaklaşım ile sağlandı. Beyin hasarı modellemesinin ardından elde edilen beyin dokularından hasar hacmi, beyin ödemi, kan beyin bariyeri geçirgenliği, nöronal sağkalım, apoptotik hücre ölümü ve serebral kan dolaşımı araştırmaları yapıldı. Kemogenetik yöntemle hipotermi indüklenen DIO-hM4D grubu hayvanlarda, DIO-GFP grubundaki hayvanlara kıyasla, hasar hacmi, beyin ödemi ve kan beyin bariyeri geçirgenliği ve apoptotik hücre sayısının azaldığı, nöronal sağkalımın ise arttığı gözlemlendi. Bu bulgular, DMHVgat2 nöronlarının kemogenetik inhibisyonunun farelerin vücut sıcaklığını düşürdüğünü ve bu sayede akut iskemi için tedavi edici etkilerinin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Acute ischemic stroke is the primary cause of approximately 85% of strokes worldwide and the previous studies demonstrated that minimizing the time between the hospitalization and the first intervention increases the success rate of available treatment modalities. However, due to the limitations of the current treatment options, the search for alternative treatment modalities for stroke continues. Therapeutic hypothermia has been defined as a critical approach for an alternative treatment. The prophylactic efficacy of therapeutic hypothermia in cerebral ischemia has been acknowledged in the experimental models. The clinical studies demonstrate that it also leads to ameliorative results in humans. In this thesis, manipulation of DMHVgat2 neurons to induce hypothermia has been achieved by the chemogenetic approach. Following brain injury modeling, brain tissues were used to investigate the infarct volume, brain edema, blood brain barrier permeability, neuronal survival, apoptotic cell death and cerebral blood circulation. Compared to DIO-GFP group, DIO-hM4D group animals in which hypothermia was induced by the chemogenetic methods, the infarct volume, brain edema, blood brain barrier permeability and the number of apoptotic cells decreased, whereas neuronal survival increased. These findings demonstrated that chemogenetic inhibition of DMHVgat2 neurons decreased the body temperature of mice, which in turn initiated therapeutic activitiy against acute ischemia.