Diz osteoartritli hastalarda içsel odaklanmanın yürüme döngüsü üzerine etkisi ve gürültünün olası karıştırıcı rolü
The effect of intrinsic focus on gait cycle and the possible confounding effect of noise in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 818814
  2. Yazar: DİLEK SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KAYMAK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diz osteoartritli hastalarda, dizdeki ağrı nedeniyle zamanla ağrılı tarafta basma fazında ve adım uzunluğunda azalma ile karakterize antaljik yürüyüş şekli gelişebilmektedir. Böylelikle hastalarda yürüyüş asimetrisi görülmekte bu da ileride farklı kas-iskelet sorunlarına yol açabilmektedir. Yürüme yeniden eğitimi ile yürüyüş simetrisi sağlanabilmekte, eğitim sırasında da etkili odaklanma gerekmektedir. Beyaz gürültünün odaklanmaya olan pozitif etkileriyle ilgili literatürde birçok çalışma bulunmaktadır, aynı şekilde odaklanmayı azalttığını bildiren çalışmalar da mevcuttur. Günümüzde egzersiz eğitimi genellikle rehabilitasyon ünitelerinde ya da koşu bandında yapılmaktadır. Hastaların koşu bandında yürümesi ile dış ortamda yürümesi arasında gürültü, engebeli zemin ve görsel uyaranlar açısından oldukça belirgin farklılıklar bulunduğundan yürüme eğitiminin yapıldığı yer, dış ortamı yansıtmamaktadır. Biz de çalışmamızda diz osteoartritli hastalarda, içsel odaklanmanın yürüme döngüsü üzerine ve beyaz gürültü ve çevre sesinin içsel odaklanmaya etkisini araştırmayı amaçladık. 81 Kesitsel olarak tasarladığımız çalışmamıza, 50-75 yaş aralığında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran veya serviste yatan ACR diz osteoartriti kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı almış, Kellgren Lawrence evrelemesi en az 2 olan toplam 40 hasta alındı. İşitme Engeli Ölçeği Erişkin Kısa Formu ile değerlendirilen ve yeterli işitme düzeyi olan hastaların demografik verileri kaydedildi, her iki taraf gerçek bacak uzunlukları ölçüldü ve detaylı diz muayeneleri yapıldı. Dahil etme (içleme) ve dışlama kriterlerini karşılayan ve çalışmaya alınan hastalara Lequesne Diz Osteoartriti Şiddet İndeksi, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeği (LEFS), 30 Saniye Otur Kalk Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi uygulandı. Hastalar yürüme parametrelerinin toplanacağı bir yürüme bandında (Biodex Gait Trainer) 0.40-0.45 m/sn hızında yürütüldü. Her hasta başlangıç (herhangi bir talimat ya da ses olmadan), içsel odaklanma (her iki taraf adım uzunluğu ve adım sürelerinin eşit olmasına dikkat ederek ve her iki adım arasındaki simetriyi sağlamaya odaklanarak), beyaz gürültü (beyaz gürültü eşliğinde içsel odaklanma) ve çevre sesi (çevre sesi eşliğinde içsel odaklanma) koşullarında üçer dakika sabit hızda yürütüldü. Her koşuldaki yürüme sonrasında hastaların yürüme parametreleri (ortalama adım döngüsü, ortalama adım uzunluğu, adım uzunluğu değişkenliği yüzdesi, sağ/sol ayakta geçen basma süresi yüzdesi ve ambulasyon indeksi) kaydedildi. Beyaz gürültü ve çevre sesi koşullarında içsel odaklanarak yürüme sırasındaki deneyimlerini değerlendirmek için Kullanıcı Deneyimi Anketi Kısa 82 Formu çalışmamıza uyarlandı. Hastalara beyaz gürültü ve çevre sesi eşliğinde yürüme periyodlarını, engelleyici-destekleyici, verimsiz-verimli, karmaşık-sade, kafa karıştırıcı-açık, sıkıcı-heyecan verici, ilginç olmayan-ilginç, geleneksel-özgün ve alışıldık-eşi görülmedik özellikler açısından değerlendirmelerini sağlayan sorular soruldu. Diz osteoartritli hastalarda içsel odaklanmanın yürüme döngüsü üzerine ve beyaz gürültü ile çevre sesinin yürüme sırasındaki içsel odaklanmaya etkisini araştırdığımız bu çalışmada; içsel odaklanma, beyaz gürültü ve çevre sesi koşullarında, başlangıç koşuluna göre ortalama adım döngüsünde azalma (p=0.0001), semptomlu ve semptomsuz tarafta ortalama adım uzunluğunda artış (p=0.0001), semptomlu ve semptomsuz tarafta adım uzunluğu değişkenliğinde azalma (p=0.0001) ve ambulasyon indeksinde azalma (p=0.001) gözlendi. Sağ/sol ayakta geçen basma süresi yüzdesi değerlendirmesinde, başlangıç, içsel odaklanma, beyaz gürültü ve çevre sesi koşulları arasında anlamlı fark saptanmadı. Hastalar tarafından beyaz gürültü eşliğinde içsel odaklanarak yürüme, çevre sesi eşliğinde yürümeye göre daha desteklekleyici (p=0.003), daha sade (p=0.003), daha verimli (p=0.004) ve daha az kafa karıştırıcı (p=0.001) bulundu. Hastalar tarafından çevre sesi eşliğinde içsel odaklanarak yürüme, beyaz gürültü eşliğinde yürümeye göre daha heyecan verici (p=0.0001), daha ilginç (p=0.0001), daha özgün (p=0.0001) ve daha az alışıldık olarak yorumlandı. Kullanıcı Deneyimi Anketi Kısa Formu'na göre, hastalar tarafından çevre sesi eşliğinde içsel odaklanmanın hedonik kalitesi beyaz gürültüye göre daha 83 yüksek bulunurken, beyaz gürültünün içsel odaklanmaya etkisinin pragmatik kalitesi çevre sesine göre daha yüksek bulundu. Sonuç olarak; bu çalışmada içsel odaklanmanın yürüyüş stabilitesinde iyileşmeye olumlu yönde anlamlı etkisi saptanmış olup, beyaz gürültü ve çevre sesinin içsel odaklanmayı olumsuz etkilemediği görülmüştür. Ayrıca hastalar tarafından, egzersiz sırasında beyaz gürültünün egzersize odaklanmada daha pragmatik etkileri olduğu, çevre sesinin de daha zevk verici etkilerinin olduğu bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patients with knee osteoarthritis may develop an antalgic gait over time due to pain in the knee, characterized by a decrease in the stance phase and stride length on the painful side. Gait asymmetry, which may lead to different musculoskeletal problems in the future, is observed in the patients. Gait symmetry can be achieved with gait retraining, and effective focus is required during training. In the literature, there are many studies of the positive effects of white noise on focusing, but there are also studies that report that it reduces focusing. Today, exercise training is usually performed in rehabilitation units or on treadmills. As there are important differences between walking on a treadmill and walking outdoors in terms of noise, uneven ground and visual stimuli, the place where walking training is performed does not reflect the outdoor environment. In our study, we aimed to investigate the effect of intrinsic focus on gait cycle and the effect of white noise and environmental sound on intrinsic focus in patients with knee osteoarthritis. In our cross-sectional study, a total of 40 patients between the ages of 50 and 75 years, who were admitted to the outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation or hospitalized 85 in the ward and diagnosed with knee osteoarthritis according to ACR knee osteoarthritis criteria and had a Kellgren Lawrence staging of at least 2, were included. The demographic data of the patients who were evaluated with the Hearing Handicap Inventory for the Elderly Screening Version (HHIE-S) and had adequate hearing level were recorded, bilateral true leg lengths were measured and detailed knee examinations were performed. Lequesne Knee Osteoarthritis Severity Index, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lower Extremity Functional Scale (LEFS), 30 Second Sit to Stand Test and Timed Up and Go Test were applied to the patients who met the inclusion and exclusion criteria. Patients walked at a speed of 0.40-0.45 m/s on a treadmill (Biodex Gait Trainer) where gait parameters were collected. Each patient walked at a constant speed for three minutes each in the baseline (without any instruction or sound), intrinsic focus (focusing on ensuring equal step lengths and step durations on both sides and symmetry between both steps), white noise (intrinsic focus accompanied by white noise) and environmental sound (intrinsic focus accompanied by environmental sound) conditions. After walking in each condition, gait parameters ( average step cycle, average step length, percentage of step length variability, percentage of left/right side stepping time and ambulation index) were recorded. The User Experience Questionnaire Short Form was adapted for our study to assess patients' experiences during intrinsically focused walking in white noise and environmental sound conditions. Patients were asked to rate their walking periods 86 in white noise and environmental sound conditions in terms of inhibitingsupportive, inefficient-efficient, complex-simple, confusing-clear, boring-exciting, uninteresting-interesting, traditional-unique, and familiar-unusual characteristics. In this study, we investigated the effect of intrinsic focus on gait cycle and the effect of white noise and environmental sound on intrinsic focus during walking in patients with knee osteoarthritis; compared to the baseline condition, intrinsic focus, white noise and environmental sound conditions resulted in a decrease in mean step cycle (p=0. 0001), an increase in mean step length on the symptomatic and asymptomatic side (p=0.0001), a decrease in step length variability on the symptomatic and asymptomatic side (p=0.0001), and a decrease in ambulation index (p=0.001) were observed. There was no significant difference between baseline, intrinsic focus, white noise and environmental sound conditions in the percentage of time spent stepping on the right/left foot. Patients found intrinsically focused walking to white noise to be more supportive (p=0.003), more simple (p=0.003), more efficient (p=0.004) and less confusing (p=0.001) than walking to environmental noise. Intrinsically focused walking accompanied by environmental sound was interpreted by patients as more exciting (p=0.0001), more interesting (p=0.0001), more authentic (p=0.0001) and less familiar than walking accompanied by white noise. According to the User Experience Questionnaire Short Form, the hedonic quality of intrinsic focus with environmental sound was found to be higher than 87 with white noise, while the pragmatic quality of the effect of white noise on intrinsic focus was found to be higher than with environmental sound. In conclusion; in this study it was foud that intrinsic focusing had a signiicant positive effect on improvement in gait stability, and white noise and environmental noise did not negatively affect intrinsic focusing. In addition, patients reported that white noise had more pragmatic effects on exercise focusing during exercise, while environmental sound had more pleasurable effects