Mer tirozin kinaz'ın yenidoğan hipoksi iskemi modelinde akut dönem etkilerinin araştırılması
Effects of mer tyrosine kinase on acute injury progress after neonatal hypoxia ischemia
  1. Tez No: 818813
  2. Yazar: BUSE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yenidoğan hipoksik iskemisi (YHİ), perinatal dönemde morbidite ve mortalitenin en önemli sebeplerindendir. Maruz kalınan oksijen eksikliğine bağlı olarak ölümden mental ve motor rahatsızlıklara kadar kalıcı hasara neden olabilmektedir. Hipoksik iskeminin (Hİ) patofizyolojik süreçleri oksijensiz kalan dokuda inflamasyon, nöronal eksitotoksisite, hücresel apoptoz ve mikroglial aktivasyon olduğu görülmektedir. Bu patofizyolojik süreçlerin anlaşılması ve engellenmesine yönelik çalışmalar, uzun dönemde meydana gelebilecek geri döndürülemez sonuçların da önüne geçilmesini sağlayabilecek niteliktedir. MerTK'nın beyin hasarı sonrası özellikle subakut dönemde ifadesinin artması bize MerTK'nın dejeneratif süreçlerin yanında YHİ sonrası beynin oluşan koşullara yeniden modellenmesinde kritik bir rolü olduğunu düşündürmektedir. MerTK'nın bu süreçlere etkisinin araştırılması amacıyla MerTK knockout farelerin yanında olası genetik değişikliklerin sonuçlara olan etkilerinin en aza indirgenmesi için spesifik MerTK inhibitörü UNC2025'de kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında MerTK inhibisyonunun; hasar hacmi, nöronal sağkalım, ve DNA fragmantasyonunda doğrudan bir etkisi olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, MerTK inhibisyonunun efferositoz ve pro-inflamatuvar sitokin salınımıyla apoptotik hücrelerin sayısını arttırdığı düşünülmektedir. Veriler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, MerTK'nın YHİ patofizyolojisindeki fonksiyonunun tam olarak anlaşılabilmesi amacıyla daha detaylı moleküler çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neonatal hypoxic ischemia (NHI) is one of the most important causes of morbidity and mortality in perinatal period. It causes permanent damage from death to mental and motor disorders depending on the oxygen deficiency being exposed to. Pathophysiological processes of hypoxic ischemia (HI) include inflammation, neuronal excitotoxicity, cellular apoptosis, and microglial activation in the tissue. Studies aimed understanding and preventing pathophysiological processes that have been capable of preventing irreversible consequences which may occur in chronic period. Albeit no no effective treatment against NHI has been opposed so far. The increase in the expression of MerTK after brain injury, especially in the subacute period, demonstrated that MerTK plays a critical role in remodeling the conditions that occur after NHI, as well as the degenerative processes. In order to study the effect of MerTK on these mechanisms, MerTK knockout mice were used along with the specific MerTK inhibitor This thesis suggests that MerTK inhibition has a direct effect on the volume of injury, neuronal survival, and DNA fragmentation. In addition, MerTK inhibition is thought to increase the number of apoptotic cells through efferocytosis and pro-inflammatory cytokine release. Taken together, the data suggest that more detailed molecular studies are needed to fully understand the function of MerTK in the pathophysiology of NHI.