GPR88 'in Oksijen Glikoz Deprivasyonu (OGD) sonrası etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of GPR88 after Oxygen Glucose Deprivation (OGD)
- Tez No: 818819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR BEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İskemik inme dünya genelinde ikinci en yaygın ölüm nedeni ve üçüncü sırada yer alan engellilik sebebidir. G proteinine bağlı reseptör 88 (GPBR88)'in striatum bölgesinde ifadesinin yüksek olması iskemik inme sonrasında ortaya çıkan bilişsel ve motor fonksiyonlara yönelik tedavi yöntemlerinde kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bu tez kapsamında, primer striatal hücrelerde lentiviral vektörlerle GPBR88 protein ifade artışının veya azalışının in vitro oksijen glikoz deprivasyonu (OGD) sonrasında nöronal sağkalım, DNA fragmantasyonu ve nöronal morfolojide meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Bu amaç için GBPR88 gen ifadesini artıran veya azaltan lentivirüsler primer hücre kültürüne uygulandıktan 5-7 gün sonra 4 saatlik OGD'yi takiben 20 saat reperfüzyon gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ischemic stroke is the second most common cause of death and the third leading cause of disability worldwide. The high expression of G protein-coupled receptor 88 (GPBR88) in the striatum region suggests that it can be used in treatment methods for cognitive and motor functions that occur after cerebral stroke. In this thesis, we examined the changes in neuronal survival, DNA fragmentation and neuronal morphology after in vitro oxygen glucose deprivation (OGD) by increasing or decreasing GPBR88 protein expression in primary striatal cells using lentiviral vectors. For this purpose, lentiviruses that increase or decrease GBPR88 gene expression were administered to primary cell cultures 5-7 days after 4 hours of OGD followed by 20 hours of reperfusion.