İnflamasyonun rezolüsyonuna aracılık eden lipid mediyatörlerin vasküler etkilerinin incelenmesi
Investigation of vascular effects of lipid mediators mediating resolution of inflammation
- Tez No: 870431
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKCE TOPAL TANYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çoklu doymamış yağ asitlerinden sentezlenen özelleşmiş pro-rezolving lipid mediyatörler, inflamasyonun rezolüsyonunda görev almaktadır. Son yıllarda pro-rezolving lipid mediyatörlerin kardiyovasküler sistemdeki etkilerini inceleyen araştırmalar artmaktadır ancak vasküler tonus ve inflamasyonu üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle, çalışmamızda rezolvin D (RvD1 ve RvD2) ve E (RvE1) serileri, maresin-1 (MaR1) ve lipoksin-A4 (LxA4) (100 nM, 18 saat) gibi pro-rezolving lipid mediyatörlerin in-vitro inflamatuvar koşullar (interlökin-1beta (IL-1β,100 ng/mL) ve lipopolisakkarid (LPS, 100 µg/mL), 18 saat) altında insan izole safen ven (SV) preparatlarının vasküler tonusu ve inflamasyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca SV preparatlarında pro-rezolving lipid mediyatörlerin reseptörleri (RvD1: GPR32, RvD2: GPR18, LXA4: FPR2, RvE1: ChemR23, MaR1: LGR6) ile sentezlerine aracılık eden enzimlerinin (5-Lipoksijenaz (5-LOX), 12-Lipoksijenaz (12-LOX), 15-Lipoksijenaz (15-LOX)) ekspresyonlarını ve lokalizasyonlarının belirlenmesi de hedeflenmiştir. SV preparatlarının RvE1, RvD1 ve MaR1 ile ön inkübasyonu, tromboksan A2 agonisti U46619'a karşı vasküler reaktiviteyi önemli ölçüde azaltırken, LxA4 ve RvD2 SV'nin vasküler tonusu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Ayrıca RvE1, RvD1 ve MaR1 ile inkübasyon SV'den salıverilen monosit kemoatraktan protein-1, tümör nekroz faktörü-alfa, prostaglandin E2 ile inflamasyonun oluşumuna aracılık eden nükleer faktör kappa-B düzeylerini azaltırken LxA4 ve RvD2 belirtilen mediyatör düzeyleri üzerine anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Çalışmamızda, pro-rezolving lipid mediyatörlerin reseptörleri olan GPR32, GPR18, FPR2, ChemR23 ve LGR6 ile sentezlerine aracılık eden enzimleri 5-LOX, 12-LOX ve 15-LOX, izole SV preparatlarının endotel ve vasküler düz kas tabakalarındaki ekspresyonları immünohistokimya yöntemiyle gösterilmiştir. Sonuç olarak bulgularımız, RvE1, RvD1 ve MaR1 ile inkübasyonun SV'de greft vazospazmının ve vasküler inflamasyonun azaltılması ve önlenmesinde potansiyel faydaları olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Specialized pro-resolving lipid mediators, derived from polyunsaturated fatty acids are important in the resolution of inflammation. Recent studies have focused on the effects of pro-resolving lipid mediators in cardiovascular system. However, little is known about their effects on vascular tone and inflammation. Therefore, the aim of this study was to investigate the effects of pro-resolving lipid mediators such as resolvin-D (RvD1 and RvD2) and-E (RvE1) series, maresin-1 (MaR1) and lipoxin-A4 (LxA4) (100 nM, 18-hour) on vascular-tone and inflammation in human isolated saphenous vein (SV) preparations under in-vitro inflammatory conditions (interleukin-1beta (IL-1β, 100-ng/mL) and lipopolysaccharide (LPS, 100-µg/mL), 18-hour). Also we aimed to determine the expression of the pro-resolving lipid mediators receptors (RvD1: GPR32, RvD2: GPR18, LxA4: FPR2, RvE1: ChemR23, MaR1: LGR6) and enzymes mediating their synthesis (5-Lipoxygenase (5-LOX), 12-Lipoxygenase (12-LOX), 15-Lipoxygenase (15-LOX)). Pre-incubation of SV preparations with RvE1, RvD1 and MaR1 significantly reduced vascular reactivity to the thromboxane A2 agonist U46619, whereas pre-incubation with LxA4 and RvD2 had no significant effect. Furthermore, incubation with RvE1, RvD1 and MaR1 decreased the levels of inflammatory mediators such as monocyte-chemoattractant protein-1, tumour necrosis factor-alpha, prostaglandin-E2 and nuclear factor kappa-B while incubation with LxA4 and RvD2 did'nt have a significant effect. In our study, the expression of pro-resolving-lipid-mediators receptors and the enzymes mediating their synthesis in the endothelial and vascular smooth muscle of isolated SV preparations were demonstrated by immunohistochemistry. In conclusion, our findings suggest that pre-treatment with RvE1, RvD1 and MaR1 could have potential benefits in decreasing graft vasospasm and vascular inflammation in SV.