Acinetobacter izolatlarında plazmid aracılı kinolon direnç genlerinin araştırılması
Investigation of plasmid-mediated quinolone resistance genes in acinetobacter isolates
  1. Tez No: 818820
  2. Yazar: NQOBILE MZULWINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TANRIVERDİ ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Acinetobacter izolatları hastane ortamında yaygın olarak bulunan fırsatçı nozokomiyal patojenlerdir. Bu patojenler çoğunlukla yoğun bakım hastalarından izole edilirler. Hastalar, bir kişiden diğerine hastalığın bulaşmasında birincil kaynak olmakla birlikte, tıbbi ekipman ve hastane personeli de enfeksiyonun yayılmasından sorumludur. Bu tez çalışmasında, klinik örneklerden elde edilen Acinetobacter suşları üzerinde PZR yöntemini uygulayarak plazmit aracılı kinolon direnç genleri araştırılmış ve böylece bu genlerin varlığının ve yaygınlığının belirlenmesiyle birlikte ve Acinetobacter türlerinin kinolon direncinde plazmitlerin rolünün daha iyi anlaşılması beklenmektedir. Materyal ve Metot: Ocak 2021 - Temmuz 2021 tarihleri arasında Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarında rutin tanı amacıyla gönderilen klinik örneklerden 175 Acinetobacter izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Daha sonra, Acinetobacter izolatlarından DNA ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve ardından multipleks PZR yöntemi kullanılarak kinolon direnç genlerinin varlığı araştırılmıştır. Bulgular: Bu araştırmanın birincil amacı, acinetobacter türlerine karşı kinolon ilaç etkinliğini önleyen direnç genlerinin varlığını belirlemektedir. Klinik laboratuvar rutininden elde edilen toplam 175 örneği Acinetobacter türlerinde gen direncini belirlemek için kullanılmıştır. Bulgularımıza göre qnr-S geninin diğer genlere göre daha baskın olduğu gözlenmiştir. qnr A, qnrB, qnrC, qnrS, oqxAB, oqxA ve qepA genlerinin direnç oranı sırasıyla %0.57, %0.57, %0.57, %5.71, %2.8, %4, %0 şeklinde olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada qnrA, qnrB, qnrC, qnrS, oqxAB, qepA genlerin Acinetobacter suşlerında bulunması, çoklu ilaç dirençinde önemli rol aldıkları bir çok çalışma ile gösterilmıştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acinetobacter isolates are opportunistic nosocomial infections routinely identified in hospitals. These pathogens are mostly isolated from patients in intensive care units. While patients are the primary source of illness transmission from one person to another, medical equipment and hospital personnel are also highly responsible for infection spread. In this thesis study, plasmid-mediated quinolone resistance genes were investigated using the PCR method on Acinetobacter strains obtained from clinical samples, and it is expected that the role of plasmids in quinolone resistance of Acinetobacter species, as well as the presence and prevalence of these genes, will be better understood. Materials and Methods: Between January 2021 and July 2021, clinical samples supplied by the Medical Microbiology Laboratory for standard testing contained 175 Acinetobacter isolates. Following DNA extraction from the Acinetobacter isolates, multiplex PCR was used to test for the presence of quinolone resistance genes. Results: The main goal of our research was to identify the existence of resistance genes that inhibit the activity of quinolone drugs against acinetobacter species. Gene resistance was identified in Acinetobacter species using a total of 175 samples from regular clinical laboratory routines. According to our findings, it was observed that the qnr-S gene was more dominant than other genes. The resistance rates of the genes qnr A, qnrB, qnrC, qnrS, oqxAB, oqxA, and qepA were found to be 0.57, %0.57%, 0.57%, 5.7 %t, 2.8%, 4%, and 0%, respectively.