Mangan ve seryum katkılı iletken polimerlerin üretimi ve süperkapasitör uygulamalarının incelenmesi
Production of manganese and cerium doped conductive polymers and investigation of supercapacitor applications
- Tez No: 818826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GENÇTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez kapsamında, literatürde ilk kez elektrokimyasal yöntemle polianilin esaslı iletken polimerlerin, mangan ve seryum katkılandırılarak üretimi üzerine çalışılmıştır. Yine literatürden farklı olarak polianilinin sentez işlemini perklorik asit içerisinde gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen kompozit malzeme spektroskopik ve mikroskobik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Üretilmiş olan polianilin esaslı iletken polimerlerin mangan ve seryum ile olan kompozitleri süperkapasitörlerde elektrot bileşeni olarak kullanılmıştır. Kullanılan bu sistemler dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edilmiş ve galvanostatik şarj-deşarj tekniği kullanılarak yine bu sistemlerin kapasitif davranışlarının döngü sayısına göre değişimleri incelenmiştir. En uygun sentez koşullarında üretilen katkısız polianilin, mangan katkılı ve seryum katkılı polianilin elektrotların alansal kapasitans değerleri 10 mA/cm2 şarj deşarj akımı ile sırasıyla 280 mF/cm2, 660 mF/cm2 ve 950 mF/cm2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production of polyaniline-based conductive polymers with manganese and cerium doping was studied for the first time in the literature by electrochemical method. Again, unlike the literature, the synthesis of polyaniline was carried out in perchloric acid. The synthesized composite material was characterized using spectroscopic and microscopic methods. Composites of the produced polyaniline-based conductive polymers with manganese and cerium were used as electrode components in supercapacitors. These systems were characterized by cyclic voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy methods, and the changes in the capacitive behavior of these systems according to the number of cycles were investigated using the galvanostatic charge-discharge technique. The areal capacitance values of undoped polyaniline, manganese-doped and cerium-doped polyaniline electrodes produced under optimal synthesis conditions were measured as 280 mF/cm2, 660 mF/cm2 and 950 mF/cm2, respectively with 10 mA/cm2 charge-discharge current.