12-14 yaş grubu futbolcularda pliometrik antrenmanların sürat, çabukluk ve dikey sıçrama performansına etkisi
The effect of plyometric training on speed, quickness and vertical jump performance 12-14 age group footballers
  1. Tez No: 818825
  2. Yazar: ERSİN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇUTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada, 12-14 yaş grubu futbolcularda pliometrik antrenmanların sürat, çabukluk ve dikey sıçrama performansı üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırmaya futbol alt yapı liglerinde oynayan 12-14 yaş grupları erkek sporcularını temsilen Kocaeli ili Darıca ilçesinde bulunan amatör takımın U-13, U-14 yaş kategorisinde faaliyet gösteren takım sporcuları gönüllü olarak katılmıştır. Deney ve kontrol grupları katılımcıların mevkilerine göre örneklem oluşturularak belirlenmiştir. Araştırmamızda katılan futbolcuların tanımlayıcı özelliklerinin ortalamalarına baktığımızda deney grubu katılımcıların yaş ortalamalarının 12,27±,52 olduğu; boy ortalamalarının 151±,11 cm olduğu; kilo ortalamalarının 43,48±10,18 kg olduğu; kontrol grubu katılımcıların yaş ortalamalarının 12,47±,52olduğu; boy ortalamalarının 154±,09 cm olduğu; kilo ortalamalarının 43,98±7,82 kg olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen tüm futbolcuların veri toplama sürecinde saha şartlarında gerçekleştirilen performans testleri yapıldı. Çalışmaya katılan sporculara ön test olarak; 10 m, 20 m sürat testleri, 505 çabukluk ve dikey sıçrama testleri yapıldı. Çalışmalara kontrol grubu 15 oyuncu, deney grubu 15 oyuncu ile katılım gösterdi. Her iki çalışma grubu da haftada 3 antrenman ve 1 maç olacak şekilde antrenmanlarını sürdürdü. Antrenman içeriği her iki grup için aynıydı. Yapılan haftalık çalışma programının iki antrenman gününde 5 dakikalık standart bir ısınmadan sonra kontrol grubuna rutin antrenman programı uygulanırken, deney grubuna pliometrik antrenman programı uygulandı. Verilerin analizinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of plyometric training on speed, agility and vertical jump performance in 12-14 age group football players. Representing the male athletes of the 12-14 age groups playing in the football infrastructure leagues, the team athletes of the amateur team operating in the U-13 and U-14 age categories in Darıca, Kocaeli voluntarily participated in the research. Experimental and control groups were determined by creating samples according to the positions of the participants. When we look at the averages of the descriptive characteristics of the football players participating in our study, the average age of the participants in the experimental group was 12.27±.52; the mean height was 151±.11 cm; their mean weight was 43.48±10.18 kg; mean age of the participants in the control group was 12.47±.52; their mean height was 154±.09 cm; It was determined that the mean weight was 43.98±7.82 kg. During the data collection process of all football players included in the study, performance tests were performed under field conditions. As a pre-test for the athletes participating in the study; 10 m, 20 m speed tests, 505 quickness and vertical jump tests were performed. 15 players in the control group and 15 players in the experimental group participated in the studies. Both study groups continued their training with 3 training sessions and 1 match per week. The training content was the same for both groups. After a standard warm-up of 5 minutes on two training days of the weekly training program, the control group was given a routine training program, while the experimental group was given a plyometric training program. Analysis of variance in repeated measures (Repeated Measures ANOVA) was used in the analysis of the data.