Farklı tekniklerle üretilen implant üstü daimi kron restorasyonlarının kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the fracture resistance of implant-supported permanent crown restorations manufactured with different techniques
  1. Tez No: 930638
  2. Yazar: NİLÜFER İPEK ŞAHİN GÜNEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TOKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu in vitro çalışmada, eklemeli üretim (3 boyutlu yazıcı) ve eksiltmeli üretim (frezeleme) teknikleri ile farklı kalınlıklarda (1,0, 1,5 ve 2,0 mm) üretilen implant destekli simante daimî kron restorasyonlarında termal yaşlandırmanın yüzey pürüzlülükleri ve kırılma dirençleri üzerindeki etkileri ve de kalınlık faktörünün materyallerin fiziksel özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla eklemeli üretim tekniği ile iki farklı markaya ait (Crowntec ve Varseo Smile) kompozit rezin ve eksiltmeli üretim tekniği ile bir markaya (VITA Enamic) ait hibrit seramik yapısında materyaller kullanılarak implant destekli kronlar üretilmiştir. Değerlendirmeye tabi tutulan her bir materyalden üç farklı kalınlıkta 20'şer adet kron üretilmiş (n=180) ve bu kronların 10'u kontrol grubu, 10'u da deney grubu olarak ayrılmıştır. Kronlar titanyum abutmentlar üzerine simante edildikten sonra profilometre cihazı kullanılarak deney grubundaki kronların pürüzlülük ölçümleri yapılmış ve ardından deney grubundaki kronlar, termal yaşlandırma cihazında 5°C ile 55°C arasında 10.000 kez termal döngüye tabi tutularak yaşlandırılmıştır. Yaşlandırma sonrası deney grubundaki kronların pürüzlülük ölçümleri tekrarlanmıştır. Deney grubundaki ve kontrol grubundaki kronlar daha sonra Universal test cihazı kullanılarak kırılma testine testine tabi tutulmuş ve sonuçlar iki yönlü ANOVA ile analiz edildikten sonra post hoc Duncan testi ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Yüzey pürüzlülük değerlerinin termal yaşlandırmaya bağlı olarak değişip değişmediği eşleştirilmiş/bağımlı örneklem T-testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, eklemeli üretim tekniği ile üretilen kronların pürüzlülük değerlerinin eksiltmeli üretim tekniği ile üretilenlere göre daha düşük yüzey pürüzlülüğü ve daha düşük kırılma dayanımı değerlerine sahip olduğunu, göstermiştir. Termal yaşlandırma, tüm test gruplarında yüzey pürüzlülüğü ve kırılma dayanımı açısından anlamlı bir fark yaratmamıştır. Kırılma direnci açısından, 1,0 mm kalınlıkta iki üretim tekniği arasında fark bulunmazken. 1,5 ve 2,0 mm kalınlıklarında eksiltmeli üretimle imal edilen kronlar, eklemeli üretimle imal edilenlere göre daha yüksek kırılma direnci göstermiştir. Çalışma sonucunda, eklemeli üretim tekniği ile üretilen kompozit rezin yapısındaki kronların polisajlanabilirlik açısından daha avantajlı olduğu, buna karşılık eksiltmeli üretimle hibrit seramik bloklar kullanılarak üretilen kronların ise kırılma direnci açısından daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, it was aimed to investigate the effects of thermal aging on the surface roughness and fracture resistance of implant-supported permanent crown restorations produced with different thicknesses (1.0, 1.5 and 2.0 mm) by additive manufacturing (3D printing) and subtractive manufacturing (milling) techniques, as well as the effects of the thickness factor on the physical properties of the materials. For this purpose, implant-supported crowns were produced with composite resin from two different brands (Crowntec and Varseo Smile) using the additive manufacturing technique and with hybrid ceramic materials from one brand (VITA Enamic) using the subtractive manufacturing technique. Twenty crowns of three different thicknesses were produced from each material evaluated (n=180), and 10 of these crowns were separated into the control group and 10 into the experimental group. After the crowns were cemented onto the titanium abutments, the roughness measurements of the crowns in the experimental group were made using a profilometer device, and then the crowns in the experimental group were aged by subjecting them to 10,000 thermal cycles between 5°C and 55°C in a thermal cycler. After aging, the roughness measurements of the crowns in the experimental group were repeated. The crowns in the experimental group and the control group were then subjected to fracture load testing using the Universal testing machine, and the results were analyzed with two-way ANOVA and then comparisons were made with the post hoc Duncan test. Whether the surface roughness values changed due to thermal aging was evaluated with paired/dependent sample T-test. The results showed that crowns produced with the additive manufacturing technique had lower surface roughness and lower fracture strength values than those produced with the subtractive manufacturing technique. Thermal aging did not create a significant difference in surface roughness and fracture strength in all test groups. In terms of fracture resistance, there was no difference between the two manufacturing techniques at 1.0 mm thickness, while crowns produced with subtractive manufacturing technique at 1.5 and 2.0 mm thicknesses showed higher fracture resistance than those produced with additive manufacturing technique. As a result of the study, it was determined that the composite resin crowns produced with the additive manufacturing technique were more advantageous in terms of polishability, whereas the crowns produced using hybrid ceramic blocks with subtractive manufacturing were superior in terms of fracture resistance.