STING R232/H232 varyantının inflamatuar bağırsak hastalığının prognozundaki etkileri
Effects of effects of sting STING R232/H232 variant on prognosis of inflammatory bowel disease
- Tez No: 818871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOZOK ÇETİNTAŞ, DOÇ. DR. MİRAY KARAKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sindirim sisteminin farklı bölümlerinde kronik ve tekrarlayıcı iltihaba neden olan İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH), Crohn Hastalığı (CH) ve Ülseratif Kolit (ÜK) gibi bir grup hastalığı ifade eder. CH, kalın ve ince bağırsağı etkileyebilirken, ÜK genellikle sadece kalın bağırsağı etkiler. İBH'nin insidansı ve prevalansı dünya çapında artmaktadır. Çocuklar ve geriatrik popülasyonlar da dâhil olmak üzere her yaştan insanı ve yaşamın tüm yönlerini etkileyebilir. Tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelen ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığının (CH) Avrupa'daki prevalansı 100.000 kişide sırasıyla 12,7 ve 24,3'tür ve dünya çapında çocuklar ve yetişkinler arasında giderek artmaktadır. Son birkaç yılda yürütülen kapsamlı araştırmalar, genetik yatkınlığın ve çevresel faktörlerin epitelin bariyer fonksiyonlarının bozulmasına ve bunun sonucunda mukozal bağışıklık sisteminin düzensizleşmesine ve bağırsak mikrobiyotasında anormal bir tepkiye yol açabileceğini düşündürmektedir. Özellikle genetik ve immünoloji üzerine yapılan son araştırmalar, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin bağırsak iltihabını tetiklemede büyük önem taşıdığını ve bu genlerdeki nadir varyantların hastalık için önemli risk faktörü olduğunu doğrulamıştır. STING, doğuştan gelen bağışıklık yanıtında görev alan siklik dinükleotit bağlayıcı bir endoplazmik retikulum proteinidir. Sitozolik DNA veya bakteriyel siklik dinükleotitlere yanıt olarak üretilen tip I interferonların ana indükleyicisidir ve kanonik olarak antiviral ve antibakteriyel bağışıklıkta yer alır. cGAS-STING sinyal yolağı mikrobiyal ve konakçı kaynaklı DNA'lara yönelik hücresel yanıtı algılama ve düzenleme kapasitesi ile enfeksiyon, hücresel stres ve doku hasarı ortamlarında doğal bağışıklık cevaplarının temel bir aracısı olarak işlev görür. STING'in gastrointestinal homeostazda da temel bir rolü olduğunu ve İBH patofizyolojisi ile arasında önemli bir örtüşme olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır ve bu çalışmalar cGAS-STING yolağının umut verici bir terapötik hedef olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a group of chronic inflammatory disorders that affect the gastrointestinal tract, and it includes Crohn's disease (CD) and Ulcerative Colitis (UC). These conditions are characterized by recurring inflammation, and they can significantly impact the quality of life for those affected. While CD can involve inflammation in both the small and large intestines, UC typically affects only the large intestine. The incidence and prevalence of IBD have been increasing worldwide, and it can affect individuals of all ages, including children and the elderly. In Europe, the prevalence of UC and CD is reported to be 12.7 and 24.3 per 100,000 people, respectively, and these numbers are rising not only in Europe but globally. Researchers have been investigating the factors that contribute to IBD development, and they have found evidence pointing towards a combination of genetic predisposition and environmental factors. Disruption of the barrier functions of the intestinal epithelium, dysregulation of the mucosal immune system, and abnormal responses in the gut microbiota are believed to play crucial roles in the development of IBD. One particular area of research that has gained attention is the cGAS-STING signaling pathway. STING (Stimulator of Interferon Genes) is a protein located in the endoplasmic reticulum that plays a significant role in innate immune signaling. It is involved in triggering type I interferons in response to cytosolic DNA or bacterial cyclic dinucleotides, and its primary function is to induce antiviral and antibacterial immune responses. Recent studies have indicated that STING also plays a crucial role in gastrointestinal homeostasis and has substantial overlap with the pathophysiology of IBD. This finding suggests that targeting the cGAS-STING pathway could be a promising therapeutic approach for IBD. Overall, research in genetics and immunology has provided valuable insights into the underlying mechanisms of IBD, and ongoing investigations into the cGAS-STING pathway may open up new avenues for developing more effective treatments for IBD in the future.