Lo stato giuridico del bambino concepito nel diritto Romano e nel diritto Turco
Roma ve Türk hukukunda ceninin hukuki statüsü
  1. Tez No: 818872
  2. Yazar: BAŞAK KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİERANGELO CATALANO, PROF. DR. HAVVA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İtalyanca
  9. Üniversite: Università degli Studi di Roma 'La Sapienza'
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde, Roma-Cermen Hukuk Sistemine dahil ülkelerde , ceninin hukuki durumuna ilişkin iki hukuki düşünce akımını ayırt edebilmek mümkündür: ilki Iustinianus etkisinin oldukça güçlü hissedildiği hukuki düşünce akımı; diğeri ise Pandektist kökenli hukuki düşünce akımıdır. Bu iki hukuki düşünce akımının tespitine, birbirleriyle yakından ilişkili olmakla beraber kesin olarak ayrılması gereken iki basamaklı karşılaştırmalı bir incelemeyle varılır: Kelime ve kavramlar, ilkeler ve normlar (Bu iki basamak Iustinianus'un Digesta'sının son iki kitabına tekabül ederler: De verborum significatione ve De diversis regulis iuris antiqui). Söz konusu inceleme, kavramları ve ilkeleri birbirleriyle bağdaştırmaya ve bunları birbirlerinden ayırmaya imkan verir (“somut”veya“doğal”diyebileceğimiz kavramlara karşılık“soyut”ve“pozitivist”kavramlar ve“cenin ile çocuk arasında ontolojik eşitlik ilkesi”ne karşılık“istisnai eşitlik ilkesi”). Soyut kavramları kullanmakla birlikte, Türk-İsviçre Hukuku, cenin konusunda, Iustinianus geleneğine sadık kalmaya devam etmektedir . Bunun en açık göstergesi Türk Medeni Kanunu'nun 28. maddesi ve ona tekabül eden İsviçre Medeni Kanununun 31. maddesindeki düzenlemedir. İlgili maddeler gereğince çocuk (fr. enfant, alm. Kind, it. infante) hak ehliyetini (fr. jouissance des droits civils, alm. Rechtsfähigkeit, it. godimento dei diritti civili) , sağ doğmak koşuluyla, ana rahmine düştüğü andan itibaren (cenin, fr. enfant conçu, alm. Kind vor der Geburt, it. infante concepito) kazanır . Nitekim her insan, hak ehliyetine sahiptir (TMK m. 8/I; krş.: İMK m. 11/I) . Buna karşın, ana rahmindeki somut varlığın, Pandektist doktrinlerin etkisiyle , bir varsayıma dönüştürülmesi riski göz ardı edilemez . Bugün, romanistlerin en önemli görevi, kaynakların aslına dönerek, hukukçuların tarihi hafızalarını yenilemektir (“zurück zu Justinian!”) .
Özet (Çeviri)
Today, in the countries belonging to the Roman-Germanic legal system, it is possible to distinguish two currents of legal thought regarding the legal status of the unborn child: one is the legal thought current in which the Iustinian influence is strongly felt; the other is the legal thought current of Pandektist origin. The identification of these two currents of legal thought is achieved through a two-step comparative analysis, which, although closely related, must be strictly separated: Words and concepts, principles and norms (These two steps correspond to the last two books of Iustinian's Digesta: De verborum significatione and De diversis regulis iuris antiqui). This analysis allows to reconcile and distinguish between concepts and principles (“abstract”and“positivist”concepts as opposed to“concrete”or“natural”concepts, and“the principle of exceptional equality”as opposed to“the principle of ontological equality between fetus and child”). Despite the use of abstract concepts, Turkish-Swiss law remains faithful to the Iustinian tradition with regard to the nondum Nat's. The clearest indication of this is the provision in Article 28 of the Turkish Civil Code and the corresponding Article 31 of the Swiss Civil Code. Pursuant to the relevant articles, the child (fr. enfant, alm. Kind, it. infante) acquires the capacity to exercise rights (fr. jouissance des droits civils, alm. Rechtsfähigkeit, it. godimento dei diritti civili) from the moment of conception (fetus, fr. enfant conçu, alm. Kind vor der Geburt, it. infante concepito), provided that the child is born alive. As a matter of fact, every human being has the capacity to acquire rights (Art. 8/I TCC; cf.: Art. 11/I IMK). Nevertheless, the risk that the concrete existence in the womb is turned into an assumption under the influence of Pandectist doctrines cannot be ruled out. Today, the most important task of novelists is to refresh the historical memory of jurists by going back to the original sources (“zurück zu Justinian!”).