Konservatuvarların piyano sanat dallarında belirlenen lisans öncesi zorunlu eserlerin ölçme ve değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
An investigation on the assessment and evaluation of mandatory repertoire for piano pre-bachelor's programs in conservatories
- Tez No: 818870
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde ve dünyada karşılaşabileceğimiz zorunlu eserler (morceaux imposés), konservatuvarlarda veya müzik okullarındaki sınavlarda ya da çalgı yarışmalarında değerlendirme yöntemlerinden birisi olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle adaylardan temel olarak teknik yeterlilik, müzikalite, ezber ve diğer bilgilerini kendilerine verilen kısıtlı bir süre içerisinde çalışarak sunmaları beklenmektedir. Adayların verilen süreyi verimli kullanıp kullanmadığı, planlı ve doğru bir çalışma yöntemi uygulayıp uygulamadığı, verilen kısıtlı süre içerisinde çalışılan eserin hangi seviyede icra edildiği gözlemlenerek adayın deşifre ve teknik yeterlilik seviyesinin anlaşılması amaçlanmaktadır. Belirlenen zorunlu eserlerin seviyeleri her okul veya yarışmada farklılık göstermekte ve buna bağlı olarak verilen çalışma süresi de değişebilmektedir. Bu çalışmayla ülkemizde karşımıza çıkabilecek olan bu evrensel değerlendirme yönteminin öğretim elemanları tarafından nelere dikkat edilerek değerlendirildiği ve ne şekilde çalışılarak istenilen sonuca ulaşılacağı yönündeki sorulara cevap aranmıştır. Çalışmanın kapsamı ülkemiz konservatuvarlarındaki piyano anasanat dalı öğrencilerinin üniversite öncesi çalışmaları gereken zorunlu eserler olarak sınırlandırılmıştır. Bu değerlendirme yönteminin uygulandığı üç farklı konservatuvardan üçer öğretim elemanlarının görüşleri alınmış ve incelenmiştir. Öğretim elemanlarından alınan bilgiler doğrultusunda zorunlu eserlerin seçimleri, çalışma süreci ile ölçme ve değerlendirme kriterleri gibi bilgiler elde edilip çalışma içerisinde detaylı bir şekilde sunulmuştur. Görüşme formlarından elde edilen verilere göre çalışma sürecine yardımcı olacağının belirtilmesi üzerine tezin ilk bölümünde önceki yıllarda sorulmuş zorunlu eserler arasından seçilmiş parçaların bestecileri ve dönemleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Eserlerin incelemelerini konu alan ikinci bölümde ise müziği anlamada ve yorumlamada büyük rol oynaması ve özellikle eser incelemesinin ezberlemeye katkısının kuvvetli olması sebebiyle eserlerin türleri hakkında bilgi verilerek genel incelemeleri yapılmıştır. Üçüncü bölümünde öğrenme süreci ve çalışma yöntemleri işlenmiş ve eserlerin çalışılmasında yardımcı olacak alıştırma örnekleri sunulmuştur. Tezin son bölümünde ise elde edilen bilgiler ve öneriler maddeler halinde sunulmuştur. Ölçme ve değerlendirmeyi etkileyen unsurlar belirlenerek tablolaştırılıp önemine göre sıralanmıştır. Bu çalışma ile tüm dünyada karşılaşılabilecek evrensel bir değerlendirme yöntemi olan zorunlu eser hazırlık sürecinin en kısa sürede ve en etkili biçimde değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In conservatories and music schools in our country and worldwide, compulsory pieces (morceaux imposés) are used as one of the evaluation methods in exams or instrumental competitions. Through this method, candidates are expected to present their technical proficiency, musicality, memorization, and other knowledge within a limited time frame. The efficient use of the given time, adherence to a planned and effective practice method, and the performance level of the practiced piece within the given time are observed to assess the candidate's decoding and technical proficiency levels. The levels of the designated compulsory pieces vary in each school or competition, and accordingly, the allocated practice time can also vary. With this study, answers were sought regarding how this universal evaluation method, which may be encountered in our country, is assessed by teaching staff and how to achieve the desired outcome through effective practices. The scope of the study was limited to the compulsory pieces required in the pre-university studies of piano major students in our country's conservatories. Opinions of three teaching staff members from three different conservatories, where this evaluation method is applied, were collected and analyzed. Based on the information obtained from the teaching staff, details regarding the selection of compulsory pieces, the practice process, and the criteria for measurement and evaluation were presented comprehensively within the study. The first chapter of the thesis includes information about the composers and periods of selected pieces from previous years' compulsory repertoire, based on the indication that it will assist in the study process according to the data obtained from the interview forms. The second chapter, focusing on the analysis of the pieces, provides general analyses by providing information about the types of pieces, considering their significant role in understanding and interpreting music, and especially their strong contribution to memorization through analysis. The third chapter discusses the learning process and study methods, along with the presentation of exercise examples that will aid in practicing the pieces. In the final chapter of the thesis, the gathered information and recommendations are presented in a structured manner. Factors influencing measurement and evaluation are identified, tabulated, and ranked according to their importance. The aim of this study is to evaluate the preparatory process of compulsory pieces, a universally applicable evaluation method that can be encountered worldwide, in the most efficient and effective manner.