CNC Router saz teknesi oyma makinesi tasarımı, imalatı ve otomasyonu
CNC Router reed boat carving machine design, manufacturing and automation
- Tez No: 818902
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇALLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda bilgisayar kontrollü makinelerin ve benzeri araçların artmasından yola çıkılarak el oyması ile imalat yapan atölyelerin ihtiyacını karşılayacak makinelerin gerekliliği önem arz etmektedir. Bu makinaların çalışma prensibi, tasarımı, imalat ve otomasyon sistemi konularına incelendiği takdirde, ülkemiz sanayisine kaynak niteliğinde bilgiler kazandıracağı görülmektedir. El oymacılığı ile saz yapımının çok uzun sürmesi, zahmetli bir iş olması, el işçiliğinin çok zaman alması, maliyetinin fazla olması ve bazı durumlarda maliyetini karşılamaması gibi durumlar vardır. Bu tez çalışmasında, saz teknesi oyma işlemini yapacak bir CNC Router makinesi tasarım imalat ve otomasyonu yapılmıştır. Böylece yaklaşık on gün süren el ile saz teknesi oyma işlemi iki saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Bu tez dahilinde yapılacak makinanın el oyması ile imalat yapan atölyelerin makineli üretime geçip, üretimin hızlanması, seri üretimle maliyetin düşmesi, buna bağlı olarak üretimin artıp daha çok alıcı kitlesine ulaşması ve makineli işçiliğin artması ön görülmektedir. Tez kapsamında, 3 eksen CNC Router makinesi; step motordan alınan tahrik ile doğrusal hareket mekanizmaları (hatveli mil ve yataklar) kullanılarak doğrusal hareketin elde edildiği ve kullanılan uç aksamının, bilgisayar programı ile istenilen konuma getirildiği cihazdır. Değişik uç aksamları kullanılarak değişik amaçlara hizmet edilebilir. Bu ilkelerden yola çıkarak bir CAD programı kullanılarak işlenecek olan saz teknesinin tasarımı yapılacak ve CAD programından g kodları oluşturulacaktır. CNC Router saz teknesi oyma makinesinin kontrol paneline bu kodlar yüklenecek ve makine X, Y ve Z olmak üzere 3 eksen boyunca birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahip olduğundan bilgisayar ortamında hazırlanan şekil işlenecek ve saz teknesi oyma işi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Based on the increase in computer-controlled machines and similar tools in recent years, the necessity of machines that will meet the needs of workshops that produce with hand carving is important. If the working principle, design, manufacturing and automation system of these machines are examined, it is seen that it will provide information in the form of a resource to our country's industry. There are situations such as that making reeds with hand carving takes a very long time, it is a laborious job, the handwork takes a lot of time, the cost is high and in some cases it does not cover the cost. In this thesis, a CNC Router machine design, manufacturing and automation that will perform the reed boat engraving process has been made. Thus, the reed boat carving by hand, which takes about ten days, can be completed in as little as two hours. Within the scope of this thesis, it is foreseen that the workshops that manufacture the machine with hand carving will switch to machine production, accelerate the production, decrease the cost with mass production, increase the production and reach more buyers and increase the machine workmanship. Within the scope of the thesis, 3 axis CNC Router machine; It is a device in which linear motion is obtained by using linear motion mechanisms (pitch shaft and bearings) with the drive taken from the stepper motor and the end part used is brought to the desired position with a computer program. Different ends can be used to serve different purposes. Based on these principles, the reed boat will be designed using a CAD program and g codes will be created from the CAD program. These codes will be uploaded to the control panel of the CNC Router reed boat engraving machine and since the machine has the ability to move independently along 3 axes, the reed boat carving will be processed and the shape prepared in the computer environment can be done.