Ağır Covid-19 hastalarında Sitomegalovirüs (CMV) IGM araştırılması
IGM investigation of Citomegalovirus (CMV) in severe Covid-19 patients
- Tez No: 818903
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tek konakçısı insan olan Sitomagelovirüsler büyük oranda latent enfeksiyon oluşturmaktadır. Çok yaygın bir patojen olup toplumun %80'ninde seropozitiflik gösterebilir. Bütün vücut sıvılarında bulunabildiği için bulaşı çok yaygındır. Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs-2 (SARS-CoV-2)'nin neden olduğu COVID-19 pandemisi, hızlı bulaş yeteneği nedeniyle toplumlar arasında hızla yayılarak yüksek mortaliteye yol açmıştır. COVID-19 enfeksiyonunda, virüs bulaştıktan sonra hafif semptomlar ortaya çıkabilir. Hastalığın şiddeti arttıkça, inflamatuar tepkilerin artması görülebilir ve bunun etkisiyle doku ve organ hasarına yol açabilir. COVID-19'un spesifik tedavinin olmaması ve oluşan inflamatuar yanıtın baskılanması için kortikosteroidler yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak kortikosteroidlerin immün sistemi baskılaması nedeniyle fırsatçı patojenlere ortam sağlamaktadır. Çalışmamızda; ağır COVID-19 hastalarına verilen kortikosteroidlere bağlı latent CMV reaktivasyonun araştırılması amaçlanmıştır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Uygulama Hastanesine Ocak 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında, dahil edilme kriterlerine uyan 202 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dahil edilen hastalara ait serumlarda, ELISA yöntemi ile CMV IgM araştırılmıştır. Hastaların CMV IgG seropozitifliği, demografik özellikleri ve belirli kan parametrelerine (Lenfosit Sayısı, Sedimantasyon, Prokalsitonin, C-reaktif protein, Laktat-dehidrogenaz) bakılmıştır. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizi sonucunda steroid/immünosüpresif ilaç öyküsü olan 80/202 (%39,6) hastanın 11/80 (%13,7)'i CMV IgM pozitif bulunmuştur. Pozitif hasta grubunun CMV IgG avidite sonuçlarına bakıldığında,
Özet (Çeviri)
Cytomageloviruses, whose sole host is human, mostly cause latent infection. It is a very common pathogen and can be seropositive in 80% of the population. Since it can be found in all body fluids, its transmission is very common. The COVID-19 pandemic, caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2), spread rapidly among communities due to its rapid transmission ability, leading to high mortality. In COVID-19 infection, mild symptoms may occur after exposure to the virus. As the severity of the disease increases, an increase in inflammatory responses may be observed, which can lead to tissue and organ damage. Corticosteroids have been widely used for the lack of specific treatment for COVID-19 and suppression of the inflammatory response. However, due to the suppression of the immune system by corticosteroids, it provides an environment for opportunistic pathogens. In our study; In this study, it was aimed to investigate the latent CMV reactivation due to corticosteroids given to severe COVID-19 patients. Between January 2022 and January 2023, 202 patients who met the inclusion criteria of Mersin University Faculty of Medicine and Practice Hospital were included in the study. CMV IgM was investigated by ELISA method in the sera of the included patients. The patients' CMV IgG seropositivity, demographic characteristics and certain blood parameters (Lymphocyte Count, Sedimentation, Procalcitonin, C-reactive protein, Lactate-dehydrogenase) were examined. As a result of the statistical analysis of the results obtained, 11/80 (13.7%) of 80/202 (39.6%) patients with a history of steroid/immunosuppressive drug were found to be CMV IgM positive. Considering the CMV IgG avidity results of the positive patient group, only 1 (9.09%) patient with