Çalgı eşlikli dengbêj geleneğinin önemli icracılarından Miradê Kinê'nin sanatına bir bakış
Traditional instrumental folk poet, composer Miradê Kinê and an review of gis crucial art
  1. Tez No: 818911
  2. Yazar: MAHFUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dengbêj'likle ilgili günümüzde sayısız yüksek lisans ve doktora tezi bulunmakta ve halen yazılmaktadır. Özellikle ülkemizin Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde büyük bir önem arz eden bu gelenek, çeşitli boyutlarıyla araştırılma ve incelemeye değer önemli bir konudur. Halen arşivlenmemiş, biyografisi yapılmamış ve kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan sayısız dengbêj ve dengbêjî eserleri, bu tür çalışmalarla gün yüzüne çıkarılmadığı müddetçe kaybolup gidecektir. Bu mevzu alabildiğine geniş ve çok boyutlu olduğundan, farklı yaklaşımlarla (kültürel, sanatsal, sosyolojik, tarihsel, psikolojik, vb.) ele almak mümkündür. Bu çalışmada saz eşlikli dengbêj geleneğinin önemli icracılarından olan Miradê Kinê'nin yaşam öyküsünü anlatan söz konusu tez, aynı zamanda bu büyük üstadın eşlikli dengbêjî formatındaki eserlerinin tarihsel ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamdaki önemli eserleriyle örneklendirilip hem sanatsal, hem de tarihsel boyutu ile incelenerek değerlendirilmiştir. Dolayısıyla Miradê Kinê' nin biyografisini de anlatan bu çalışma; dengbêj, eşlikli dengbêj geleneği, icracının enstürmanı olan rebab ve icracının geldiği kavim olan ''dom'' hakkındaki konulara değinirken, yine bu çerçevedeki önemini, arşiv niteliği taşıyan eserleri incelenerek sanatsal ve tarihsel yönü ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there are numerous master's and doctoral theses on Dengbêj and are still being written. This tradition, which is of great importance especially in the Southeastern and Eastern Anatolia regions of our country, is an important subject worth researching and examining with its various dimensions. Countless dengbêj and dengbêjî works that are still unarchived, unbiographed and in danger of being lost will disappear unless they are brought to light through such studies. Since this subject is broad and multidimensional, it is possible to deal with it with different approaches (cultural, artistic, sociological, historical, psychological, etc.). In this study, the thesis, which tells the life story of Miradê Kinê, one of the important performers of the accompanied dengbêj tradition, also reveals the historical relationship of this great master's works in the accompanying dengbêjî format. It has been exemplified by his important works in this sense and evaluated by examining both artistic and historical dimensions. Therefore, this study, which also describes the biography of Miradê Kine; While dengbêj touched upon the subjects about the dengbêj tradition with accompaniment, the rebab, the instrument of the performer, and the“dom”, the tribe from which the performer came, again, its importance in this framework, its archival works were examined in terms of its artistic and historical aspects.