Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi'ne göre Yunanistan'ın İktisadi ve Ticari Hayatı (1885-1900)
Economic and Commercial Life of Greece According to 'Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi' (1885-1900)
  1. Tez No: 818917
  2. Yazar: NİLAY SARIMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tez başlığını“Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi'ne göre Yunanistan'ın iktisadi ve Ticari Durumu (1885-1900)”oluşturmaktadır. 5 Ocak 1885'te yayınlanmaya başlayan Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi'nde yer alan haberler, raporlar ve yabancı ülkelerle yapılan antlaşmalar tezin çerçevesini meydana çıkarmaktadır. 20. yüzyıla girerken Yunanistan'ın iktisadi ve ticari yönlerinin araştırılması ve analiz sentezinin yapılarak yorumlanması tezin esas amacını oluşturmaktadır. XIX. yüzyılın sonlarına doğru Yunanistan'ın ekonomisini şekillendirecek olaylar ve ticaretini etkileyecek problemler gündeme getirilmektedir. Çalışmada ağırlıklı olarak XIX. yüzyılın son dönemlerine yer verilse de Yunanistan'ın devlet haline geldiği 1830'lara da değinilmektedir. Yunanistan, siyasi hedeflerinin sonucunda ülkenin uğradığı zararlara çözüm aranmaktadır. Tezin Giriş bölümünde Yunanistan'ın bir devlet haline gelmeden önce Osmanlı hakimiyetindeki durumları ele alınmıştır. Tezin ilk ve esas bölümünde birçok ülke gibi Yunanistan'ın son dönemlerine ışık olan 1885 senesinde yayım hayatına başlayan Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi incelenmiştir. İkinci bölüm Yunanistan'ın mali durumuna bağlı olarak devletlerle olan ekonomik ilişkilerine ve devletlere karşı borçlanmalarına dair bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Yunanistan'ın, borçlanmalarının sona ereceği düşüncesiyle ve gelir artırmak amacıyla gerçekleştirdiği ticareti değerlendirilmiştir. Ancak bu ticaretin durumu şehbender raporları sayesinde meydana çıkarılmıştır. Yunanistan limanlarında yapılan ticaretin getirisi ve yüzyılın son dönemlerindeki durgunluk sebeplerinin bir gazete üslubundan yansıtılmasına sahne olacaktır. Dördüncü bölüm ticaret vasıtasıyla devletlerle anlaşma sağlanması ve ticarete“mütekabiliyet”ilişkisi ele alınmaktadır. Yunanistan'ın 1885-1900 tarihlerine ilişkin makaleleri tümevarım yöntemi kullanılarak meydana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis title is“The economic and Commercial Situation of Greece According To The Dersaadet Chamber of Commerce Newspaper (1885-1900)”The news, reports and agreements with foreign countries in the Dersaadet Chamber of Commercial Newspaper, which began to be published on January 5.1885, reveal the thesis framework. The thesis aims to examine Greece's economic and commercial aspects as it enters the 20th century and interpret them through analysis and synthesis. Toward the end of the 19th century, the events that shaped the economy of Greece and the problems affecting its trade were brought to the agenda. The study mainly focuses on the last period of the 19th century but also mentions the 1830s when greece was a state. Greece seeks a solution to the losses suffered by the country due to its political goals. In the introduction part of the thesis, the situtiation of Greece under Ottoman rule before Greece became a state is discussed. İn the first and main part of the dissertation, the Newspaper of the Dersaadeet Chamber of commerce, which begam its publication life in 1885, which like many countries, is a light on the recent periods of Greece, was examined, İn the second part, information is given about the economic relations of Greece with the states and its debts to the states depending on the financial situtation. İn the third part, the trade of Greece, with the thought that its borrowings will come to an end and to increase, is evaluated. However, the status of this trade has been revealed thanks to the Şehbender's reports. İt will be the scene, of the return of trade in greek ports and the reasons fort he last period of the century to be reflected in a newspaper style. The fourh chapter deals with reaching an agreement with state through trade and the relationship of“reciprocity”to trade. The articles of Greece related to the dates 1885-1900 have been revealed using the inductive method.